Kultúrna diplomacia

Kultúrna diplomacia

Aktualizované 24.09.2022
24.09.2022
popis zmien
Publikované 23.06.2022

Kultúrna diplomacia je neoddeliteľnou súčasťou zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky a je jedným z nástrojov presadzovania záujmov štátu. V porovnaní s klasickou diplomaciou je jej špecifickým atribútom zameranie sa na komunikáciu so zahraničnou verejnosťou prostredníctvom kultúry a umenia s cieľom napomáhať pozitívnemu vnímaniu Slovenska, a tak prispievať k rozvoju jeho atraktivity a dôveryhodnosti vo svete. 

Čo je kultúrna diplomacia


Magazín Art.Ex
Predstavujeme magazín Art.Ex zameraný na prezentáciu slovenského umenia v zahraničí a kultúrnu diplomaciu. Art.Ex prináša správy o úspešných umeleckých projektoch, ktoré Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR organizuje v zahraničí.
BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF

Aktuálne

Pod záštitou Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Tokiu japonská filmová spoločnosť Pandora Films usporiadala 29. septembra 2022 predpremiéru dokumentárneho filmu režiséra Dušana Hanáka Obrazy starého sveta pre miestnych filmových kritikov a predstaviteľov médií.

30.09.2022

Autorská výstava „V čase, priestore a súvislostiach“, ktorá bola inaugurovaná 29. septembra v priestoroch Zastupiteľského úradu SR v Taliansku a Slovenského inštitútu v Ríme, hovorí o profile a vývoji 35-ročnej tvorivej práce slovenskej výtvarníčky Ley Fekete.

26.09.2022

Slovenský inštitút v Paríži 23. septembra 2022 usporiadal slovensko-francúzsky koncert speváčky Jany Gavačovej a gitaristu Sebastiena Lansona v Paris Prague jazz club v Paríži. Na koncerte medzinárodného hudobného dua zazneli skladby z hudobných projektov Jany Gavačovej Džez v príbehoch a Biele noci.

23.09.2022

Slovenský architekt Martin Jančok (22. septembra 2022) predstavil tvorbu, výskum a projekty ateliéru PLURAL  v oblasti súčasnej architektúry a mesta na tohtoročnej edícii medzinárodnej architektonickej prehliadky NEW GENERATION FESTIVAL, ktorá v týchto dňoch prebieha v Ríme. 


Slovenské inštitúty

Kultúra a umenie sú jedným z mimoriadne dôležitých nástrojov presadzovania zahranično-politických cieľov, budovania imidžu krajiny a podpory brandingu Slovenska v zahraničí. Pre kultúrnu diplomaciu Slovenska sú veľkým prínosom aktivity kultúrnych inštitútov v 9 významných kultúrnych mestách: Berlín, Budapešť, Jeruzalem, Moskva, Paríž, Praha, Rím, Varšava a Viedeň.
 
Slovenské inštitúty tvoria inštitucionálny základ prezentácie slovenského umenia a kultúry v krajinách svojho pôsobenia. Širokým spektrom svojich aktivít predstavujú zahraničnej verejnosti na pravidelnej báze najkvalitnejšie ukážky slovenského umenia a kultúry a prispievajú tak k pozitívnemu obrazu Slovenska, ako malej krajiny s veľkým kultúrnym bohatstvom a históriou.


Back To Top