1. Domov
  2. Veľvyslanectvá
  3. Aktuality z veľvyslanectiev

Aktuality z veľvyslanectiev

Slovenský inštitút v Paríži usporiadal v piatok 1. decembra 2023 v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom v Paríži a podporou rezortu kultúry vianočný koncert v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina, sopranistky Evy Bodorovej a len 13-ročnej flautistky Kláry Valentovičovej.

V nedeľu 3. decembra 2023 Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kišiňove na základe dohody s veľvyslanectvami Českej republiky a Rakúska v Moldavsku usporiadalo spoločný predvianočný adventný koncert v Slavkovskom formáte v Organovej sále v Kišiňove.

Medzinárodný klub žien v Záhrebe (IWCZ), založený v roku 1993, zorganizoval v prvú adventnú nedeľu 2023 charitatívny bazár s podporou akreditovaných diplomatických misií a medzinárodných organizácií v Chorvátskej republike.

Koordinačné stretnutie Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Kišiňove so slovenskými a moldavskými realizátormi projektu Strategického partnerstva pod názvom Zelený vektor pre moldavský agropotravinársky sektor financovaný s podporou SlovakAid sa uskutočnilo 29. novembra 2023.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 30. novembra 2023 v rámci dlhodobého projektu venovaného významným udalostiam a osobnostiam slovenskej i poľskej histórie (v uplynulých mesiacoch to boli okrem iného prezentačno-diskusné podujatia venované spoločensko-politickému dianiu v rokoch 1918, 1968 a 1989) uskutočnila prednáška prof. Piotra Bajdu Od Nežnej revolúcie k nežnému rozdeleniu.

Prezentáciou Zápisníka výstavy V znamení slobody, ktorá sa uskutočnila 23. novembra 2023 vo výstavných priestoroch Sály Ketty La Rocca v MAD Murate Art District vo Florenci, vyvrcholil ročný projekt rímskeho klastra EUNIC, ktorého ústrednou myšlienkou bola súčasná mládež a jej vzťah k základným ľudským právam a hodnotám zakotvených v európskom spoločenstve. Zámerom samotného projektu „V znamení slobody. Zaberám malý priestor vo svete, ale nemám ho ohraničený!“ boli dve výstavy v Ríme a vo Florencii s umeleckými dielami reflektujúcimi úvahy o slobode videnej z priestoru, ktorý ju obmedzuje.

Veľvyslanec Róbert Maxián sa 24. novembra spolu s konzulkou K. Bartišek Gondovou zúčastnili kultúrneho programu, ktorý spoločne pod názvom "Forever Friends" organizovali študenti Spojenej školy v Ivanke pri Dunaji a St. Mark's School v Dillí.

V pražskom Divadle Hybernia sa v spolupráci so Slovenským inštitútom v Prahe v pondelok 27. novembra 2023 uskutočnilo jediné uvedenie projektu Jánošík za účasti desiatok osobností slovenského a českého kultúrneho a spoločenského života.

V Barcelone sa 27. novembra 2023 konalo zasadnutie medzivládnej organizácie Únia pre Stredomorie (UfM - Union for the Mediterranean), na ktorom sa zišli zástupcovia členských štátov EÚ, krajín Blízkeho východu a severnej Afriky.

V prestížnych priestoroch FUGA (Budapeštianske centrum architektúry) v centre Budapešti sa 26. novembra 2023 koná finisáž medzinárodnej výstavy zvukových objektov „Dizajn bez hraníc – Reflexie“. Výstava prebiehala od 15. októbra 2023 a bola súčasťou spomienkového výročia Budapešť 150, Ligetiho storočnice a Budapeštianskeho týždňa dizajnu - Budapest Design Week.

Pri príležitosti štátnej recepcie Slovenskej republiky v Teheráne otvoril veľvyslanec Ladislav Ballek, 23. novembra 2023, výstavu diel renomovaného slovenského umelca Karola Felixa.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tokiu usporiadalo 23. novembra 2023 krst knihy pod názvom Slovakia o širu tameno roku džú jon šou - 64 kapitol k spoznaniu Slovenska.

V moldavskom Kišiňove sa dnes (22. novembra 2023) konalo výročné ministerské zasadnutie Stredoeurópskej iniciatívy (SEI), na ktorom sa zúčastnili delegácie 16 členských štátov strednej a východnej Európy a západného Balkánu.

Slávnostným koncertom slovenského ženského komorného zboru Les Sirènes z Bratislavy prispel 19. novembra 2023 Slovenský inštitút v Ríme k oslavám 60. výročia otvorenia slovenského cyrilo-metodského domu v Ríme a výročia posviacky Kostola sv. Cyrila a Metoda.

Slovenský inštitút v Prahe vo svojich galerijných priestoroch 16. novembra 2023 otvoril výstavu renomovaného slovenského fotografa Borisa Németha s názvom SLOVAKIA – IM LOVIN IT v kurátorskej koncepcii historika umenia a pedagóga Václava Maceka.

V silnej medzinárodnej konkurencii Slovensko reprezentuje na prestížnej medzinárodnej výstave SIMO Education spoločnosť NEXINEO.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Tirane Albín Otruba sa 16. novembra 2023 uskutočnilo stretnutie s guvernérom Banky Albánska Gentom Sejkom.

Pri príležitosti štátneho sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu sa 15. novembra 2023 v priestoroch Zastupiteľského úradu a Slovenského inštitútu v Berlíne uskutočnil filmový večer so snímkou režiséra a scenáristu Tibora Macáka V tieni času. Film o pohnutom životom príbehu Emila Šveca vznikol v spolupráci s Ústavom pamäti národa.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Teheráne 16. novembra 2023 odovzdalo humanitárnu pomoc pre ľudí zasiahnutých ničivým zemetrasením na severozápade Iránu v blízkosti hraníc s Tureckom a pre afganských utečencov v okolí mesta Mašad na východe Iránu. Napriek zložitej bezpečnostnej situácii v Iráne a regióne Blízkeho východu sa podarilo slovenskému veľvyslanectvu prostredníctvom SlovakAid prispieť na aktivity nezávislej iránskej organizácie Society for Recovery Support.

Slovenská republika bola včera (15. novembra 2023) počas 42. zasadnutia Generálnej konferencie UNESCO v Paríži zvolená za člena Výkonnej rady UNESCO. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár víta zvolenie Slovenska do Výkonnej rady Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) na obdobie rokov 2023-2027.

Medzinárodný jazzový festival Jazzycolors, ktorý pravidelne na jeseň organizuje Fórum zahraničných kultúrnych inštitútov v Paríži (FICEP), vďaka Slovenskému inštitútu v Paríži predstavil tento rok parížskemu publiku slovenské jazzové duo Lash&Grey. Hudobný večer v priestoroch Írskeho kultúrneho centra v utorok 14. novembra 2023 otvorili svojimi príhovormi riaditeľka Írskeho kultúrneho centra Nora Hickey M'Sichili a riaditeľka Slovenského inštitútu v Paríži Jana Kňažková.

Vyhľadávaná jesenná prehliadka džezových velikánov ROMA JAZZ FESTIVAL v tohtoročnej edícii ponúkla v piatok 10. novembra 2023 koncert úspešného CARLSSON KOTAČA KURUC TRIO vďaka súčinnosti Slovenského inštitútu v Ríme a Českého centra v Ríme.

Kybernetická bezpečnosť je dnes jedna z najskloňovanejších tém, netýka sa len bezpečnosti štátnych a neštátnych inštitúcií, firiem ale aj bežných ľudí. Ak si myslíte, že nie, tak sa zamyslite, či ste Vy alebo ľudia vo Vašom okolí ešte nedostali správu alebo email, ktorej autor Vás lámanou slovenčinou vyzýva, že máte na pošte balík alebo, že ste zdedili milióny v zahraničí...

Počas celého novembra sú vo výstavných priestoroch Slovenského inštitútu v Budapešti verejne prístupné fotografie kronikára, kňaza a fotografa Bélu Petrika. Podujatie je súčasťou 33. ročníka Mesiaca fotografie.

Mimoriadny úspech u divákov a ocenenie odbornej divadelnej obce si získalo naštudovanie divadelnej hry slovenského dramatika VILIAMA KLIMÁČKA „BARBIE HĽADÁ KENA“ v rámci Medzinárodnej prehliadky dramatickej tvorby „INÝMI SLOVAMI/IN ALTRE PAROLE“ (8. novembra 2023) v rímskom divadle Manzoni.

Vesmírne systémy sa stali nevyhnutnými pre náš každodenný život. Sú tu pre posilnenie hospodárskej konkurencieschopnosti, pre zvýšenie bezpečnosti, pre zlepšenie kvality života ale aj pre každého z nás, napríklad v oblasti telekomunikačných služieb, pozorovania našej planéty alebo bežnej satelitnej navigácie.

V historických priestoroch Múzea Varšavského povstania sa 8. novembra 2023 po prvýkrát uskutočnilo stretnutie v Poľsku žijúcich Slovákov a slovensky hovoriacich poľských priateľov. Pri tejto príležitosti bol zároveň predstavený nový audiosprievodca v slovenčine, ktorým sa zavŕšila dvojročná intenzívna spolupráca Veľvyslanectva SR vo Varšave s múzeom.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 7. novembra 2023 uskutočnila vernisáž výstavy Ivana Köhlera Tváre jazzu.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 7. novembra 2023 uskutočnila vernisáž výstavy Ivana Köhlera Tváre jazzu. Fotograf, grafik, výtvarník a jazzman I. Köhler – od roku 1965, počas jazzových festivalov a koncertov v Prahe, Bratislave, najmä však vo Varšave (Jazz Jamboree - jeden z najstarších a najväčších festivalov v Európe) priamo na pódiu, i v zákulisí, zachytil azda všetky svetoznáme jazzové hviezdy.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Dillí Róbert Maxián 5. novembra 2023 v India Habitat Centre v Dillí slávnostne inauguroval výstavu skíc, kresieb a malieb umeleckej skupiny Urban Sketchers Delhi spolu s jej zakladateľom Nirajom Guptom a renomovaným výtvarníkom Mohinderom K. Purim.

Slovenská republika cez svoje veľvyslanectvo v Teheráne každoročne finančne podporuje mimovládnu organizáciu Reťaz nádeje, ktorá pomáha deťom afganských utečencov v núdzi. Slovensko tak dokazuje, že má záujem na riešení problematiky migrácie, osobitne v prípade afganských utečencov – aj v Iráne.

Koncom októbra 2023 sa v Krakove a Varšave uskutočnili projekcie filmov v Poľsku pravdepodobne najznámejších slovenských režisérov – Juraja Jakubiska a Dušana Hanáka.

Vo štvrtok 26. októbra 2023 sa v priestoroch Zastupiteľského úradu a Slovenského inštitútu v Berlíne uskutočnila vernisáž fotografií Leny Jakubčákovej Zelené perly, ktorá vychádza z jej známeho cyklu Baba z lesa.

V dňoch 25. a 26. októbra 2023 zavítala veľvyslankyňa Andrea Elscheková Matisová do metropoly Malopoľského vojvodstva – Krakova. Cieľom jej návštevy bol predovšetkým rozvoj všestrannej spolupráce na regionálnej úrovni a diskusia o témach dôležitých pre slovensko-poľské bilaterálne vzťahy vo svetle 30. výročia ich oficiálneho nadviazania.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe v rámci „Slovenskej kultúrnej jesene v Kanade“ odprezentovalo aj tradičnú slovenskú gastronómiu a obľúbené nápoje zo Slovenska.

V zaplnenej galérii Slovenského inštitútu vo Varšave sa 25. októbra 2023, v rámci dlhodobého projektu venovaného významným udalostiam a osobnostiam slovenskej i poľskej histórie, uskutočnila prednáška Petra Žarnovského, absolventa odboru história na Prešovskej univerzite, venovaná blížiacemu sa 105. výročiu vzniku Československej republiky (1918). Autor v približne 45-minútovej prednáške priblížil medzinárodný kontext ako aj hlavné udalosti a osobnosti, ktoré prispeli k vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov.

V Slovenskom inštitúte v Budapešti je do 7. novembra 2023 prístupná výstava výtvarných diel Zuzany Vaňousovej Kronerovej (sestry známeho slovenského herca Jozefa Kronera) pod názvom „Ešte jeden život“.

V rámci pravidelných poludňajších koncertov sa 24. októbra 2023 na Slovenskom inštitúte vo Viedni predstavili Rumi String Quartet a klavíristka Krisztina Marouf Gyöpös.

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal 20. októbra 2023 v Lomé poverovacie listiny do rúk prezidenta Togskej republiky Faure Gnassingbého.

Stála predstaviteľka SR pri Rade Európy v Štrasburgu Oksana Tomová 24. októbra 2023 za prítomnosti zástupcu generálnej tajomníčky Rady Európy Bjørna Bergeho podpísala Dohovor Rady Európy o falšovaní zdravotníckych výrobkov a podobných aktivitách ohrozujúcich verejné zdravie (CETS No. 211).

V Paríži sa od 13. do 22. októbra 2023 konal 9. ročník festivalu českých a slovenských filmov Czech-In Film Festival, v rámci ktorého Slovenský inštitút v Paríži v spolupráci s platformou Kino Visegrad predstavil dva slovenské filmy.

Veľká sála Kanadského múzea civilizácie privítala 20. októbra 2023 viac ako 400 návštevníkov, ktorí si prišli vychutnať slávnostné vystúpenie Folklórneho súboru Vranovčan z východného Slovenska.

Slovenský inštitút v Paríži v stredu 18. októbra 2023 s pomocou slovenského veľvyslanectva v Paríži a podporou rezortov kultúry a diplomacie SR zorganizoval hudobno-tanečné gala vystúpenie Slovensko v podaní profesionálneho Slovenského ľudového umeleckého kolektívu - SĽUK, ktorý sa v prestížnom tanečnom divadle Le 13ème Art v Paríži predstavil s pestrým programom tancov a piesní z regiónov naprieč celým Slovenskom.

V Slovenskom inštitúte vo Viedni sa 19. októbra 2023 uskutočnila prednáška o kaštieli Rusovce.

Veľvyslanectvo SR v Dillí zabezpečilo od 12. do 14. októbra 2023 prezentáciu Slovenska ako filmárskej destinácie na 10. ročníku medzinárodného filmárskeho konkláve (IFFTC) v Bombaji.

Malá dolnorakúska obec Schwarzenau sa každoročne zameriava na krajinu z Európskej únie, o ktorú sa jej obyvatelia zaujímajú. Tento rok bolo v centre pozornosti Slovensko.

Balet Národného divadla Košice hosťoval 11. októbra 2023 v Národnom divadle v Budapešti s autorským baletom Hamlet. Podujatie bolo súčasťou 10. ročníka Madáchovej medzinárodnej divadelnej prehliadky.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 11. októbra 2023 uskutočnila vernisáž výstavy Maľujem si pieseň, prezentujúca výtvarnú tvorbu významného slovenského umelca Pavla Hammela.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Tirane Albín Otruba sa 10. októbra 2023 stretol s predsedníčkou parlamentu Albánskej republiky Linditou Nikola.

Slovenský inštitút v Prahe pripravil v priestoroch svojej galérie novú výstavu vizuálneho umenia v kurátorskej koncepcii výtvarníka Dušana Zahoranského. Výstavu za účasti Ingrid Brockovej, veľvyslankyne Slovenskej republiky v ČR, slávnostne 10. októbra 2023 otvorili riaditeľka Slovenského inštitútu v Prahe Ľubica Krénová a predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Miloš Koterec, ktorý mal aj úvodné slovo.

V Novom Targu sa od 6. do 7. októbra 2023 uskutočnilo významné podujatie s názvom „Slovensko blízko", ktoré bolo zorganizované pri príležitosti dvoch výročí: 30. výročia vzniku Slovenskej republiky a nadviazania diplomatických stykov s Poľskou republikou a 15. výročia Honorárneho konzulátu Slovenskej republiky v Zakopanom, ktorý od roku 2008 vedie Wiesław Wojas.

V rámci III. ročníka Medzinárodného festivalu v hre na organ sa 6. septembra 2023 konal koncert známeho slovenského organistu Vladimíra Kopca v Bazilike Panny Márie a mučeníkov, ktorá sa nachádza v interiéri výnimočných priestorov jednej z najznámejších rímskych historických pamiatok – v Pantheone.

V sídle UNESCO v Paríži sa od 9. do 18. októbra 2023 koná 217. zasadnutie Výkonnej rady, jej najdôležitejšieho rozhodovacieho orgánu. Výkonná rada bude rokovať o návrhu dvojročného programu a rozpočtu UNESCO na roky 2024-2025, navýšeného o riadny členský príspevok USA vo výške 150 miliónov amerických dolárov. Návrat USA do organizácie ako 194. členského štátu je pre UNESCO príležitosťou posilniť jeho programové priority, zvýšiť podporu pre krízami postihnuté krajiny, vrátane Ukrajiny, ako aj posilniť prítomnosť UNESCO v rozvojových krajinách.

Slovenský veľvyslanec v Albánsku Albín Otruba uskutočnil 5. októbra 2023 návštevu severoalbánskeho mesta Lezha, na ktorej sa zúčastnil aj slovenský honorárny konzul v Albánsku Faik Dizdiari.

Veľvyslanectvo SR v Helsinkách otvorilo 3. októbra 2023 univerzálny výstavný projekt „Brány“ v monumentálnych priestoroch koncertnej sály Musiikkitalo, ktorý predstavuje výber z tvorby maliara Mariána Čižmárika.

Veľvyslanec SR v Dillí Róbert Maxián 3. októbra 2023 slávnostne otvoril medzinárodný folklórny festival, ktorý vo Vadodare v zväzovom štáte Gudžarát usporiadala súkromná univerzita Parul University.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abuji usporiadalo 3. októbra 2023 recepciu ku Dňu Ústavy v priestoroch hotela Abuja Continental.

Veľvyslanec Slovenskej republiky Dušan Krištofík slávnostne odovzdal 3. októbra 2023 poverovacie listiny prezidentovi Estónskej republiky Alarovi Karisovi.

Posledným zo série koncertov Slovenská hudobná jeseň v Nemecku bolo vystúpenie Peter Čudek Trio v berlínskom klube Kunstfabrik Schlot. Koncert sa uskutočnil v piatok 29. septembra v rámci festivalu siete kultúrnych inštitútov EUNIC – My Eunic/Unique jazzfestival.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Rakúsku Jozef Polakovič odovzdal 28. septembra 2023 poverovacie listiny do rúk spolkového prezidenta Rakúskej republiky Alexandra van der Bellena.

1 / 82