Aktuality

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer sa v pondelok, 23. januára 2023 v Bruseli, zúčastnil na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci. Hlavnými témami diskusie ministrov členských štátov EÚ bola pokračujúca agresia Ruska proti Ukrajine, pripravovaný samit EÚ-Ukrajina, ako aj vývoj v regióne Sahelu a západnej Afriky.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Andrej Stančík sa v stredu 18. januára 2023 v Bratislave zúčastnil na diskusii k prioritám švédskeho predsedníctva v Rade EÚ.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer privítal spoločnú deklaráciu o spolupráci medzi Severoatlantickou alianciou (NATO) a Európskou úniou (EÚ), ktorú dnes, 10. januára 2023 v sídle NATO v Bruseli podpísali predseda Európskej rady Charles Michel, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Andrej Stančík sa v utorok, 13. decembra 2022, zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli. 

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Andrej Stančík sa v pondelok 12. decembra 2022 v Bruseli zúčastnil na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci. Hlavnou témou rokovaní bola agresia Ruska proti Ukrajine a prístup Únie k Iránu. Rade predchádzal ministeriál EÚ s krajinami Východného partnerstva (Arménsko, Azerbajdžan, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina).

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Andrej Stančík sa 8. a 9. decembra 2022 v Štokholme zúčastnil na rokovaní štátnych a generálnych tajomníkov rezortov diplomacií členských štátov EÚ, ktoré zorganizovalo nadchádzajúce švédske predsedníctvo v Rade Európskej únie (EÚ). Hlavnými témami stretnutia boli prezentácia švédskych priorít a aktuálne svetové výzvy vrátane ruskej agresie proti Ukrajine či s ňou spojená energetická kríza. 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer predstavil v piatok, 2. decembra 2022, v pléne Národnej rady SR Výročnú správu o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii (EÚ) za rok 2021.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa v pondelok, 28. novembra 2022, v Bruseli zúčastnila na zasadnutí rozvojového segmentu Rady EÚ pre zahraničné veci. Ministri členských štátov Únie pre rozvojovú spoluprácu sa venovali primárne reakcii Tímu Európa na situáciu na Ukrajine a v Afganistane.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Andrej Stančík sa v piatok, 18. novembra 2022, zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej Republiky Rastislav Káčer sa v pondelok, 14. novembra 2022 v Bruseli, zúčastnil na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC). Hlavnou témou rokovaní šéfov diplomacií členských štátov Európskej únie (EÚ) bola pokračujúca agresia Ruska proti Ukrajine.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Andrej Stančík viedol vo štvrtok, 3. novembra 2022 v Bratislave, rokovanie Strategickej Komisie pre európske záležitosti za účasti štátnych tajomníkov ministerstiev, ako aj predstaviteľov Úradu vlády SR a Národnej rady SR.

V dňoch 20. a 21. októbra 2022 sa v Bruseli uskutočnilo zasadnutie Európskej rady.  Slovenskú republiku na rokovaní zastupoval predseda vlády SR Eduard Heger.  Témami zasadnutia boli Ukrajina v kontexte pokračujúcej ruskej agresie a podpory zo strany EÚ, kritická infraštruktúra, energetika, ekonomické otázky a vonkajšie vzťahy. 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer sa v pondelok, 17. októbra 2022 v Luxemburgu, zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC). Šéfovia diplomacií členských krajín Európskej únie schválili vytvorenie asistenčnej vojenskej misie EÚ s cieľom ďalšej podpory napadnutej Ukrajiny. Ide o vojenskú výcvikovú misiu pre príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl.

​​​​​​​Stretnutie lídrov Európskeho politického spoločenstva (EPC) sa uskutočnilo 6. októbra 2022 v Prahe za účasti 43 krajín. SR zastupoval predseda vlády SR Eduard Heger. Na stretnutie boli okrem členských štátov EÚ pozvaní lídri krajín západného Balkánu, Nórska, Islandu, Švajčiarska, Lichtenštajnska, Spojeného kráľovstva, Ukrajiny, Moldavska, Gruzínska, Turecka, Azerbajdžanu a Arménska. 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Rastislav Káčer rokoval v pondelok, 10. októbra 2022 v Bruseli, s Vysokým predstaviteľom Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepom Borrellom. 

1 / 17