1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Vyhlásenia a stanoviská

Vyhlásenia a stanoviská

21.09.2022

Slovenská republika odsudzuje avizované kroky Ruskej federácie smerujúce k anexii ďalších častí územia Ukrajiny.

20.09.2022 Rusko

Na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR bol v utorok 20. septembra predvolaný veľvyslanec Ruskej federácie Igor Bratčikov v súvislosti s nedávanými vyhláseniami o údajnom znesvätení vojenského cintorína v Ladomirovej.

15.09.2022

Každý rok si 15. septembra pripomíname Medzinárodný deň demokracie.

14.09.2022

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen 14. septembra predniesla v Európskom parlamente v Štrasburgu každoročnú správu o stave Únie. Kľúčovou témou tohtoročného prejavu bola prebiehajúca vojna na Ukrajine.

01.09.2022

Slovensko si dnes pripomína 30. výročie prijatia Ústavy Slovenskej republiky.

28.08.2022

„Vážim si prácu mojich kolegýň a kolegov, pre ktorých je diplomacia celoživotná služba a poslanie obhajovať slovenské záujmy a pomáhať slovenským občanom v zahraničí,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok pri príležitosti Dňa slovenskej diplomacie.

21.08.2022

V noci z 20. na 21. augusta 1968 do našej krajiny vtrhli armády piatich štátov Varšavskej zmluvy na čele so Sovietskym zväzom, aby zastavili pokus o demokratizáciu komunistického režimu.

09.08.2022 Bielorusko

Slovensko si dnes pripomína druhé výročie zmarených prezidentských volieb v Bielorusku. Tie na základe početných dôkazov o neprávostiach vyvolali masívne občianske nepokoje a vlnu násilia zo strany Lukašenkovho režimu.

20.07.2022

Vláda Slovenskej republiky dnes (20. júla 2022) na návrh ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka a ministra obrany SR Jaroslava Naďa schválila návrhy na ratifikáciu protokolov k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Fínska a Švédska.

13.06.2022

Stanovisko ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka. „Považujem za vážnu chybu a premárnenú príležitosť, že sa predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Marián Kéry nepripojil k spoločnému vyhláseniu predsedov zahraničných výborov parlamentov viacerých krajín EÚ z 10. júna 2022, ktorí vyzývajú na udelenie kandidátskeho štatútu na členstvo v Únii pre Ukrajinu.

29.05.2022

Už tradične je 29. máj venovaný Medzinárodnému dňu príslušníkov slúžiacich v mierových operáciách OSN. Uctievame si tak pamiatku viac ako 4 000 obetí, vrátane šiestich Slovákov, ktorí v nich priniesli tú najvyššiu obetu.

27.05.2022

Operácia Anthropoid bola jedným z najvýznamnejších počinov československého odboja počas druhej svetovej vojny. Jej cieľom bol atentát na nacistického pohlavára Reinharda Heydricha. Poverení touto úlohou boli Slovák Jozef Gabčík a Čech Jan Kubiš. Dnes si pripomíname jej 80. výročie.

18.05.2022 Fínsko

Žiadosť Fínska a Švédska o vstup do Severoatlantickej aliancie, ktoré dnes doručili generálnemu tajomníkovi NATO, považujem za historické rozhodnutie.

10.05.2022 Ukrajina

„Ďakujem Národnej rade Slovenskej republiky za to, že dnes umožnila vystúpiť prezidentovi Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému. Považujem za dôležité, že sa mal možnosť prihovoriť poslancom a poslankyniam, ale týmto spôsobom aj všetkým občanom Slovenska.

09.05.2022

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi Európskej únie Deň Európy. Pred 72 rokmi predstavil Robert Schuman návrh na vytvorenie Európskeho spoločenstva uhlia a ocele a jeho deklarácia sa stala základom projektu európskej integrácie. Vznikol na troskách dvoch brutálnych vojen a stal sa garantom mieru, zdrojom prosperity a symbolom solidarity.

09.05.2022 Rusko

Dnešný prejav prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina potvrdil podľa šéfa slovenskej diplomacie Ivana Korčoka základný problém agresie voči Ukrajine. „A tým je, že Rusko odmieta právo nášho suseda na nezávislosť, suverenitu a naďalej pošliapava základné princípy medzinárodného práva,“ zdôraznil minister I. Korčok.

08.05.2022

Pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom si dnes s úctou pripomíname pamiatku miliónov obetí, ktoré ním podnietená vojna priniesla. Nezabúdame pritom na hrdinov, ktorí sa mu vzopreli, vrátane účastníkov Slovenského národného povstania, nášho domáceho i zahraničného odboja, ale i príslušníkov ozbrojených síl spojeneckých národov, ktorí pri oslobodzovaní nášho územia položili svoje životy.

30.03.2022 Rusko

Na základe informácií bezpečnostných zložiek Slovenskej republiky o pôsobení ďalšieho ruského diplomata v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch bol dnes na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR predvolaný veľvyslanec Ruskej federácie.

28.03.2022

Ruská federácia informovala o vyhostení 3 pracovníkov Veľvyslanectva SR v Moskve. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR to považuje za neopodstatnený krok, nakoľko slovenskí diplomati, na rozdiel od ruských diplomatov v SR, všade vo svete striktne dodržiavajú Viedenský dohovor o diplomatických stykoch a diplomatické zvyklosti.

25.03.2022

Dnes je smutné výročie prvej deportácie slovenských Židov, keď bolo 25. marca 1942 z Popradu do Auschwitzu vyvezených 999 mladých židovských žien a dievčat.

14.03.2022 Rusko

Na základe vyhodnotenia slovenských spravodajských služieb, Slovenská republika dnes rozhodla o vyhostení troch pracovníkov Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike za ich pôsobenie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Uvedené osoby musia opustiť územie Slovenskej republiky do 72 hodín.

03.03.2022 Rusko

V súvislosti s pomaľovaním pamätníka Slavín žltou a modrou farbou a obvinením zo strany Veľvyslanectva Ruskej federácie v Bratislave, že došlo k „znesväteniu“ tohto pietneho miesta, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ruskému veľvyslanectvu pripomína, že o hroby a pamätníky ruských vojakov a všetkých tých, ktorí sa podieľali na oslobodení našej krajiny v 2. svetovej vojne, sa Slovenská republika stará príkladne a s najvyššou úctou.

24.02.2022

V súvislosti s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu bol dnes na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky predvolaný veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Igor Bratčikov.

24.02.2022 Ukrajina

„Rozhodne odsudzujem priamy vojenský útok Ruskej federácie na nášho suseda Ukrajinu. Rusko hrubo porušuje medzinárodné právo a princípy Charty OSN. Toto konanie je hrozbou pre európsku bezpečnosť. Na dnešnom mimoriadnom zasadnutí NATO budeme žiadať Alianciu o konzultáciu podľa článku 4. Súčasná situácia si to vyžaduje. Som v permanentnom kontakte s našim veľvyslanectvom v Kyjeve.

22.02.2022 Rusko

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odovzdalo v utorok 22. februára 2022 veľvyslanectvu Ruskej federácie v Bratislave protestnú nótu, v ktorej Slovenská republika odmieta rozhodnutie Ruskej federácie uznať územia Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti, ktoré aktuálne nie sú pod kontrolou Ukrajiny, ako nezávislé entity.

21.02.2022 Rusko

Slovenská republika odmieta dnešné rozhodnutie Ruskej federácie uznať nezávislosť separatistických entít – tzv. Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky.

10.02.2022

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

09.02.2022

V súvislosti so schválením dohody o obrannej spolupráci SR s USA zasielame stanovisko ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka:

27.01.2022

Medzinárodné spoločenstvo si pripomína 27. január ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V tento deň v roku 1945 bol oslobodený nacistický koncentračný tábor Auschwitz - Birkenau, ktorý je symbolom nepredstaviteľného utrpenia Židov počas holokaustu.

1 / 17