1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Oznamy a upozornenia pred cestovaním

Najnovšie upozornenia pred cestou

V piatok 26. mája a v sobotu 27. mája 2023 budú v Belehrade prebiehať viaceré masové zhromaždenia, na ktorých sa očakáva veľký počet účastníkov.

Od 12. mája 2023 nie je potrebné pri cestovaní do Spojených štátov amerických predkladať doklad o očkovaní proti COVID-19.

Občania SR sú pri vstupe do krajiny povinní preukázať sa platným občianskym preukazom SR alebo cestovným pasom SR.

Vstup do Chorvátskej republiky je povolený pri splnení podmienok vstupu, ktoré boli platné pred epidémiou COVID-19.

Pri vstupe do krajiny sa cestujúci už nemusia preukazovať potvrdením o očkovaní proti COVID-19 či negatívnym COVID-19 testom...

Švédska vláda v snahe zvýšiť národnú bezpečnosť opätovne predĺžila dočasné kontroly na vnútorných hraniciach od 12. mája do 11. novembra 2023.

Veľvyslanectvo SR v Ríme upozorňuje, že v súvislosti pretrvávajúcim zlým počasím, prudkým a dlhodobým dažďom, v niektorých častiach Talianska, najmä v regióne Emilia Romagna, došlo k veľkým záplavám a zosuvom pôdy.

Kabinet ministrov Ukrajiny schválil 2. mája 2023 uznesenie o rozšírení projektu Elektronický poradovník na prechod hranice (eCherga) na 16 medzinárodných hraničných priechodov Ukrajiny pre nákladnú dopravu.

Nemecký odborový zväz EVG vyhlásil celoštátny štrajk v spoločnosti Deutsche Bahn od 14. mája 2023, 22:00 hod. do 16. mája 2023, 24:00 hod.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča občanom Slovenskej republiky necestovať do Pakistanu vzhľadom na zhoršenie bezpečnostnej situácie kvôli mimoriadne turbulentnej a napätej vnútropolitickej situácii v krajine, v ktorej prebiehajú násilné strety medzi ozbrojenými zložkami a protestujúcimi.

Od 11. marca 2023 bola zrušená povinnosť absolvovať PCR test pred a po príchode do Kórejskej republiky pre cestujúcich prichádzajúcich z Číny. Pre cestujúcich z Číny tak opätovne platia rovnaké pravidlá ako pre ostatných cestujúcich. 

Dňa 10. mája 2023 bolo na Izrael vypálených vyše 100 rakiet z pásma Gazy. V najbližších hodinách/dňoch možno očakávať zvýšenú hrozbu raketových útokov a bezpečnostných incidentov predovšetkým v blízkosti pásma Gazy.

Od 1. apríla 2023 nadobudlo účinnosť Nariadenie Ministerstva zdravotníctva Írska č. 173/2017 o zneužívaní drog z roku 2017, ktorým sa implementuje článok 75 Schengenského dohovoru. Podľa uvedenej legislatívy sú írske orgány oprávnené vyžadovať pri vstupe na územie Írska predloženie dokumentácie vzťahujúcej sa na omamné látky, psychotropné látky a prípravky.

Zastupiteľský úrad SR vo Viedni upozorňuje, že od 2. mája 2023 je pre územie Rakúska vyhlásená tretia protestná vlna klimatických aktivistov zduženia Poslednej generácie.

Od 1. mája 2022 sú zrušené všetky cestovné obmedzenia súvisiace s COVID-19 ...

V súvislosti s výrazne narastajúcimi prípadmi výskytu COVID-19 a výskytom vírusu Omicron variant XBB.1.5, mesto Hanoj prijalo 18. apríla 2023 opatrenia, na základe ktorých je zavedená povinnosť nosiť ochranné masky na všetkých verejných priestranstvách.

Od 7. decembra 2022 sa konajú protesty a demonštrácie, v niektorých prípadoch násilného charakteru, najmä v južnej časti Peru, pričom bolo hlásených niekoľkých zranených a mŕtvych. Následne boli blokované letiská a hlavné železničné trasy, predovšetkým v turistických oblastiach ako Cuzco, Machu Picchu, Arequipa, Puna.

Ďalšiu vlnu štrajkov vyvolalo rozhodnutie Ústavného súdu Francúzska, ktorý uznal oprávnenosť vládneho postupu pri schválení zákona o dôchodkovej reforme vo Francúzsku.

Od 12. septembra 2022 Taiwan uvoľnil obmedzenia vstupu pre cudzích štátnych príslušníkov vrátane Slovenskej republiky, ktorí môžu pricestovať na návštevu Taiwanu na dobu 90 dní bez víz....

Po prevzatí moci armádou 25. októbra 2021 a odstúpení predsedu vlády 2. januára 2022 zostáva krajina bez funkčnej vlády. Napätie medzi armádou a polovojenskými zložkami sa v posledných mesiacoch vystupňovalo. V hlavnom meste Chartúme a v iných mestách dochádza od 15. apríla 2023 k ozbrojeným zrážkam.

Opatrenia schvaľované vo Švajčiarsku sú platné aj pre Lichtenštajnsko. Od 17. februára 2022 boli zrušené všetky obmedzenia pri vstupe do krajiny.

Upozorňujeme, že v Slovinsku funguje od 1. februára 2022 systém elektronických diaľničných známok pre osobné motorové vozidlá (trieda 1, 2A, 2B). Týmto dňom sa skončila platnosť všetkých diaľničných známok vo forme nálepky pre osobné motorové vozidlá. Pre motorové vozidlá s max. nosnosťou nad 3,5 tony (ťažké vozidlá) naďalej platí elektronický mýtny systém DarsGo.

Od 17. februára 2022 nie je potrebné sa preukazovať pri vstupe do krajiny covid certifikátom, ani negatívnym testom. Rovnako už neplatí ani povinnosť vyplnenia vstupného formuláru...

13. februára 2023 došlo k zrušeniu všetkých opatrení týkajúcich sa vstupu cudzincov do krajiny v súvislosti s COVID-19.

Od 27. marca 2023 skončila v Grécku povinnosť nosiť rúška proti COVID-19 vo verejnej doprave. Rúška sa však naďalej musia nosiť v zdravotných strediskách, nemocniciach, rehabilitačných zariadeniach či v domovoch dôchodcov.

Španielsko zrušilo väčšinu obmedzení týkajúcich sa COVID-19. V platnosti naďalej zostáva povinná maska na tvár v lekárňach, v nemocniciach, domovoch dôchodcov a pod.

Väčšina obmedzení týkajúcich sa COVID-19 bola zrušená. Odporúčame overiť si u leteckej spoločnosti a ubytovacieho zariadenia podmienky prepravy a ubytovania, alebo priamo u marockých autorít. Ďalšie informácie nájdete na stránke národného leteckého dopravcu.

Od 1.apríla až do 1. novembra 2023 svetlá pre autá v Chorvátsku už nie sú cez deň povinné. Zákon o bezpečnosti cestnej premávky v Chorvátsku stanovuje pevnú lehotu, počas ktorej musia byť na motorových vozidlách rozsvietené denné alebo stretávacie svetlá a to od 1. novembra do 31. marca každého kalendárneho roku.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi v súvislosti s prepuknutím vírusovej choroby Marburg v Bukobe,regióne Kagera na severozápade Tanzánie odporúča slovenským občanom zvýšiť dodržiavanie preventívnych a kontrolných opatrení, ako hygiena rúk, fyzické dištancovanie a monitorovanie možných symptómov počas cesty do krajiny.

Odporúčame overiť si podmienky vstupu do krajiny s príslušným mjanmarským veľvyslanectvom alebo konzulátom v dostatočnom predstihu pred vaším odchodom.