Oznamy a upozornenia pred cestovaním

  1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Oznamy a upozornenia pred cestovaním

Oznamy a upozornenia pred cestovaním

1. stupeň - varovanie (výstraha)
2. stupeň - zvážiť nevyhnutnosť cestovania (zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí)
3. stupeň - odporúčanie necestovať (necestovať do určitých oblastí)
4. stupeň - odporúčanie opustiť krajinu

Najnovšie upozornenia pred cestou

Opatrenia schvaľované vo Švajčiarsku sú platné aj pre Lichtenštajnsko. Od 17.02.2022 boli zrušené všetky obmedzenia pri vstupe do krajiny.

Od 17. februára 2022 nie je potrebné sa preukazovať pri vstupe do krajiny covid certifikátom, ani negatívnym testom. Rovnako už neplatí ani povinnosť vyplnenia vstupného formuláru...

Stupeň odporúčania: 4. stupeň - odporúčanie občanom SR bezodkladne opustiť územie Ukrajiny a vyhnúť sa cestovaniu na Ukrajinu.

Kanadská vláda oznámila odstránenie všetkých cestovných obmedzení na hraniciach súvisiacich s COVID-19. 

Od 8. novembra je umožnené do Spojených štátov amerických letecky cestovať všetkým osobám, ktoré sú plne zaočkované proti COVID-19.

Udeľovanie víz na letisku (visa on arrival) je pozastavené, za účelom získania víz je nutné kontaktovať príslušné veľvyslanectvo Bangladéša (pre SR je to Veľvyslanectvo Bangladéša v Berlíne)...

Od 1. mája 2022 sa rušia všetky cestovné obmedzenia súvisiace s COVID-19 a osoby prichádzajúce do Bulharska nie sú povinné pri vstupe do krajiny predkladať digitálny COVID certifikát EÚ o očkovaní alebo digitálny COVID certifikát EÚ o prekonaní COVID-19 alebo negatívny výsledok testu, resp. podobné dokumenty obsahujúce tieto údaje....

Od 13. októbra Taiwan ruší povinnú 3-dňovú karanténnu a s tým aj povinnosť absolvovať PCR test po prílete.

Veľké množstvo zrážok, ktoré padlo na území Chorvátska v ostatných dňoch predovšetkým v Istrijskej župe, spôsobilo padanie stromov, zosuvy pôdy, dopravné zápchy a nehody predovšetkým na lokálnych cestách.

Uganda vyhlásila 20. septembra 2022 prepuknutie eboly spôsobenej sudánskou odnožou vírusu. Doposiaľ (28. septembra 2022) boli potvrdené prípady nákazy v okresoch Mubende, Kassanda a Kyegegwa, vrátane 23 úmrtí.

Počet infikovaných osôb na COVID-19  je v Grécku stále pomerne vysoký. V priemere je v krajine za týždeň pozitívne testovaných približne 45.000 osôb. Odborníci však upozorňujú, že tento počet je v skutočnosti oveľa vyšší.   Slovenské veľvyslanectvo v Aténach odporúča preventívne nosiť masku na tvár pri pohybe vo väčšej skupine ľudí a v dave. V platnosti zostáva povinná maska na tvár v nemocniciach, domovoch dôchodcov, v mestskej hromadnej doprave bez miestenky, vo vnútorných priestoroch lodí a v taxíkoch.

Česká republika od polnoci zo stredy na štvrtok (29. septembra 2022) minimálne na 10 dní zavedie kontroly na štátnej hranici so Slovenskou republikou.

V pondelok, 26. septembra 2022 naberal hurikán Ian na intenzite, maximálna rýchlosť vetra dosiahla 135 km/hod a zatiaľ zostáva kategorizovaný ako hurikán kategórie 1. Hurikán - pohybujúci sa smerom na severozápad - sa v nasledujúcich 6 až 12 hodinách priblíži k Isla de la Juventud a k provincii Pinal del Río.

Podľa informácií Národného hydrometeorologického centra Vietnamu tropická búrka „Noru“ zasiahne v nadchádzajúcich dňoch (od 27. septembra 2022) územie centrálnej časti Vietnamu. Búrka má byť sprevádzaná intenzívnymi zrážkami a silným vetrom, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť až 166 km/hod.

Podľa informácií amerického Národného centra pre hurikány a aktuálnej predpovede hurikán Ian zasiahne vo štvrtok (29. septembra 2022) v ranných hodinách štát Florida s predpokladanou silou vetra viac ako 110 míľ za hodinu (180 km/h).

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe upozorňuje cestujúcu verejnosť na tropickú búrku Fiona, ktorá zasiahla východné pobrežie Kanady a spôsobila značné materiálne škody.

Upozorňujeme, že bez platných dokladov k cestovaniu (občiansky preukaz s podobizňou alebo cestovný pas) Vám môže byť zabránený vstup do Chorvátska. Odporúčame turistom aj organizátorom autobusových zájazdov, aby skontrolovali/overili ešte na území Slovenska platnosti dokladov/totožnosť cestujúcich.

Dovoľujeme si upozorniť slovenských motoristov na nekalé praktiky viacerých odťahových služieb v Slovinsku. V ostatnom období zaznamenávame zvýšený počet sťažností na nekorektné správanie a neprimerané ceny zo strany niektorých odťahových služieb.

Mexiko prijíma lety z Európy, podobne z Mexika je možné vycestovať štandardnými komerčnými letmi priamo do európskych destinácií. Detaily letov ohľadom a podmienky vstupu na palubu predložením negatívneho testu na COVID-19 alebo predloženia potvrdenia o úplnom zaočkovaní odporúčame konzultovať priamo s leteckými spoločnosťami. Treba preto pred odletom pozorne sledovať inštrukcie leteckých spoločností.

Na vstup do Panamy sa nevyžaduje predložiť negatívny test na COVID-19 ani doklad (certifikát) o kompletnom zaočkovaní proti COVID-19. Preukázanie negatívnych testov na COVID-19 však môžu vyžadovať aj samotné letecké spoločnosti. Detaily letov a otázok súvisiacich s predložením testu pred nástupom na palubu lietadla je potrebné konzultovať priamo s leteckou spoločnosťou, a to aj z toho dôvodu, že nie všetky letecké spoločnosti akceptujú predloženie antigénových testov na COVID-19.

Dočasne prerušený bezvízový režim do odvolania. S výnimkou účelu individuálnej turistiky je možné požiadať o udelenie víz.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride upozorňuje dovolenkárov v Španielsku, že Kanárske ostrovy počas víkendu a na začiatku nového týždňa pravdepodobne zasiahne tropický cyklón so silnými dažďami, ktoré môžu spôsobiť záplavy...

Podľa informácií Národného meteorologického ústavu Kuby a aktuálnej predpovede bude tropická depresia Nueve lokalizovaná 800 km od juhovýchodnej časti  hlavného mesto Jamajky, Kingstonu v nasledujúcich 24 hod. pokračovať smerom na severozápad a v nedeľu (25.9.) naberajúc na intenzite sa zmení na tropickú búrku a následne hurikán nateraz neurčenej kategórie.

Od 6. marca 2022 nie sú cestujúci do Írska povinní po príchode preukázať potvrdenie o očkovaní, potvrdenie o prekonaní COVID-19 alebo negatívny výsledok testu....

Od 17. septembra 2022 platia nové ustanovenia vyhlášky ministra vnútra a správy o registri vodičov vozidiel porušujúcich predpisy o cestnej premávke.

Vzhľadom na teroristické útoky na turistov v minulosti je nutná mimoriadna obozretnosť.

Slovensko je od 28. apríla 2022 zaradené medzi krajiny na ktoré sa vzťahuje režim víza po príchode (Visa on Arrival) za účelom turistiky...

Všetkým cestujúcim zo Slovenska odporúčame, aby si pred cestou skontrolovali termín platnosti svojho cestovného pasu a mali uzavreté cestovné poistenie, ktoré pokrýva aj prípadné liečebné náklady súvisiace s ochorením COVID-19 (karanténa, hospitalizácia, liečba, prevoz do SR a pod.)....


Back To Top