Aktuality

​​​​​​​V koncertnej sále Albánskeho rozhlasu a televízie v Tirane sa 2. mája 2024 uskutočnil gala koncert pri príležitosti 20. výročia vstupu krajín Vyšehradskej skupiny (Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko) do Európskej únie.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abuji usporiadalo 22. apríla 2024 v spolupráci s Delegáciou Európskej únie a veľvyslanectvami Českej republiky, Maďarska a Poľska spoločnú kultúrnu akciu pri príležitosti 20. výročia vstupu našich krajín do EÚ.

V piatok 12. apríla 2024 vo večerných hodinách krajiny Vyšehradskej štvorky v Záhrebe oslávili svoje výročia vstupu do Aliancie, a to 25 rokov Česka, Maďarska, Poľska a v prípade Slovenska 20 rokov. Súčasne si pripomenuli 75. výročie vzniku Organizácie Severoatlantickej zmluvy.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár dnes v Prahe rokoval s ministrami zahraničných vecí krajín Vyšehradskej skupiny (V4). Po spoločnom zasadnutí sa ministri Slovenska, Česka, Maďarska aj Poľska zhodli, že V4 naďalej funguje a partneri spolu dokážu spolupracovať v témach, ako je napríklad migračná politika Európskej únie, rozširovanie Únie či energetická infraštruktúra.

Vyšehradská skupina si 15. februára 2024 pripomína 33. výročia založenia. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár zdôraznil pri tejto príležitosti potrebu aktívnejšej spolupráce v jednej z významných regionálnych skupín európskeho kontinentu.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok absolvoval 7. decembra 2023 pracovnú návštevu Maďarska. V Budapešti rokoval s ministrom pre záležitosti Európskej únie (EÚ) a šerpom predsedu vlády Maďarska Jánosom Bókom.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár rokoval 22. novembra 2023 vo Viedni so spolkovým ministrom pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúskej republiky Alexandrom Schallenbergom.

Pri príležitosti odovzdania predsedníckeho postu Slovenskej republiky v rámci krajín Vyšehradskej štvorky (V4) nastupujúcej Českej republike sa 29. júna 2023 v Helsinkách uskutočnil spoločný koncert veľvyslanectiev krajín V4. Koncert sa konal tradične v mestskom parku Esplanadi v Helsinkách.

V prestížnych priestoroch milánskeho kostola sv. Mórica sa 7. júna 2023 konal tradičný Koncert krajín Vyšehradskej štvorky, na ktorom už dlhoročne spolupracujú Slovenský inštitút v Ríme, Generálny honorárny konzulát Slovenskej republiky v Miláne, České centrum v Miláne, Generálny honorárny konzulát Českej republiky v Miláne, Generálny honorárny konzulát Maďarska v Miláne a Generálny honorárny konzulát Poľskej republiky v Miláne.

V rámci prebiehajúceho slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke otvorili 3.júna veľvyslanci Slovenska, Poľska, Česka a Maďarska spoločnú výstavu ilustrácií detských kníh v spolupráci s Bibianou, medzinárodným domom umenia pre deti a verejnou knižnicou v Káhire.