Slovensko v OSN


Slovensko v OSN
Pôsobenie Slovenskej republiky v OSN

Aktuálne

24.04.2024

Je nevyhnutné, aby sa dialóg a mier vrátili do diplomacie „Vzájomná podpora, komunikácia, vytváranie a posilňovanie partnerstiev nikdy nehrali takú dôležitú úlohu ako dnes, v čase výrazných geopolitických zmien a bezpečnostných hrozieb. Multilateralizmus, čo je spolupráca krajín na globálnej úrovni, preto patrí k zásadným pilierom a je nevyhnutné, aby sa dialóg, uplatňovanie rovnakých štandardov a mier vrátili do slovníkov diplomacie,“ zdôraznil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa multilateralizmu a mierovej diplomacie.

03.04.2024

Slovenská republika sa vlani zúčastnila 16 zahraničných misií, operácií a ďalších aktivít medzinárodného krízového manažmentu, v rámci ktorých pôsobilo 460 príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR), Policajného zboru SR a civilných expertov. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informovalo v Správe o pôsobení Slovenskej republiky v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu za rok 2023, ktorú dnes (3. apríla 2024) vzala na vedomie vláda SR počas jej 26. rokovania.

18.03.2024

V sídle UNESCO v Paríži dnes (18. marca 2024) začalo 219. zasadnutie Výkonnej rady (18. 3. - 27. 3. 2024), najdôležitejšieho rozhodovacieho orgánu UNESCO. Po desiatich rokoch absencie je členom Výkonnej rady aj Slovenská republika.

13.03.2024

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár dnes (13. marca 2024) prijal vedúcich predstaviteľov štyroch medzinárodných organizácií pôsobiacich na Slovensku v rámci Organizácie Spojených národov (OSN). Na rokovaní sa zúčastnili zástupcovia Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Detského fondu OSN (UNICEF), Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).