1. Domov
  2. Veľvyslanectvá
  3. Aktuality z veľvyslanectiev

Aktuality z veľvyslanectiev

Stredoeurópska kultúrna platforma pod hlavičkou rakúskeho predsedníctva zorganizovala ďalšie podujatie za účasti zástupcov členských krajín platformy (Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska a Slovenska) pod názvom „Sustainable Architecture, Sustainable Cities, Future of Life“ .

Medzi slamistami prvého semifinále Majstrovstiev Európy v Poetry Slam 2022 v rímskej Galérii umení (8. decembra 2022) sa predstavil slovenský národný víťaz Tomáš Šrámek, absolvent štúdia filmovej réžie a hudobnej kompozície, ktorý je od svojich 16. rokov pravidelným stand-upistom a perfomerom na hudobných a divadelných festivaloch po celom Slovensku a je známy aj v zahraničí.

Veľvyslanec SR v Srbsku Fedor Rosocha spolu so štátnym tajomníkom Ministerstva obrany Srbska Milem Jelićom, veľvyslancom Nórskeho kráľovstva Jørnom Eugenom Gjelstadom a stálym predstaviteľom UNDP v Srbsku Yakupom Berisom otvorili v Belehrade 15. regionálnu konferenciu (6. - 7. decembra 2022) venovanú téme rodovej rovnosti na ministerstvách obrany a v ozbrojených silách vybraných krajín západného Balkánu. Na podujatí bola premiérovo prezentovaná východisková štúdia o integrácii rodových perspektív v oblasti vojenského vzdelávania a výcviku v krajinách regiónu. 

Slovenský inštitút vo Viedni sa tradične koncom roka snaží viacerými podujatiami priblížiť rakúskemu publiku slovenskú kultúru spojenú s Vianocami. Nezabudnuteľnú atmosféru sa podarilo vytvoriť aj na večernom adventnom koncerte 6. decembra 2022 netradičným spojením spevu, kontrabasu a klavíra s interpretmi Mariannou Prievozníkovou Geleneky (soprán), Jánom Prievozníkom (kontrabas) a Marošom Klátikom (klavír).

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire 30. novembra 2022 spoluorganizovala kultúrne podujatie s názvom „Noc Literatúry v Dokki“.

V piatok 2. decembra 2022 Slovenský inštitút v Paríži pripravil 17. slovenský vianočný koncert v Paríži v podaní Slovenského komorného orchestra, sláčikového telesa Slovenskej filharmónie. Slovenský vianočný koncert, ktorý sa konal pod záštitou veľvyslanca SR vo Francúzsku Igora Slobodníka, a ktorý úvodným príhovorom otvorila riaditeľka Slovenského inštitútu v Paríži Jana Kňažková, sa po prvý raz konal v najstaršom parížskom kostole Saint-Germain-des-Prés, ktorý je preslávený najlepšou akustikou spomedzi sakrálnych stavieb v Paríži. 

Svetoznámy slovenský dirigent Juraj Valčuha začiatkom decembra zožal ďalší významný úspech na doskách jedného z najprestížnejších operných domov sveta, v Teatro San Carlo v Neapole, s operným predstavením Don Carlo od Giuseppeho Verdi. Nadšené publikum sa za jeho mimoriadne dirigentské prevedenie odvďačilo dlhým aplauzom a standing ovation.

V ankarskom múzeu Resim ve Heykel Müzesi bola vo štvrtok 1. decembra 2022 otvorená unikátna a špecifická výstava o slovenskom divadelnom umení.

Medzinárodný klub žien v Bratislave (IWCB) dnes s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky otvoril na Vianočných trhoch už 31. ročník charitatívneho bazáru.

Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Taipei pri príležitosti predsedníctva SR vo Vyšehradskej štvorke  pripravil výstavu fotografií hradov a zámkov krajín V4. Oficiálne otvorenie podujatia sa konalo v stredu (30. novembra 2022) vo foyer Taipejského svetového obchodného centra, kde sídli aj slovenský úrad na Taiwane.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Čiernej Hore zorganizoval v pondelok (28. novembra 2022) koncert sólistu opery Slovenského národného divadla Ondreja Šalinga v Podgorici, ktorého na klavíri sprevádzal prorektor vysokej školy múzických umení, profesor Daniel Buranovský.

Na pôde Veľvyslanectva Slovenskej republiky a Slovenského inštitútu v Ríme sa v príjemnej predsviatkovej atmosfére konala projekcia (25. novembra) nového filmu slovenského režiséra Petra Serge Butka „Vitaj doma, brate!“

Slovenský inštitút vo Viedni už dlhodobo spolupracuje s Rakúsko-slovenským kultúrnym spolkom (RSKS), združujúcim slovenských krajanov v Rakúsku.

Tento prvok „živého dedičstva“ bol dnes zapísaný na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO počas 17. zasadnutia Medzivládneho výboru nehmotného kultúrneho dedičstva, ktoré sa koná v dňoch 28. novembra až 3. decembra 2022 v marockom Rabate.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Aténach si dovoľuje informovať, že veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Helénskej republike Marcela Hanusová odovzdala 28. novembra 2022 poverovacie listiny prezidentke Helénskej republiky Katerine Sakellaropoulou.

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal 24. novembra 2022 v Bamaku (Mali) poverovacie listiny hlave štátu, plukovníkovi Assimi Goïtovi.

V Selciach na ostrove Brač, ktoré si pred bezmála 130 rokmi zamiloval a vzal za svoje slovenský lekár a spisovateľ Martin Kukučín, odhalil vo štvrtok 24. novembra veľvyslanec SR v Chorvátskej republike Peter Susko spolu s predstaviteľmi mesta novú pamätnú tabuľu a lavičku slovensko-chorvátskeho priateľstva.

Pozvanie nového veľvyslanca Slovenskej republiky v Španielsku Juraja Tomagu na poradu honorárnych konzulov pôsobiacich v Španielsku a v Maroku prijali Francisco José Perera Molinero z Tenerife, José Javier Parra Campos zo Zaragozy, Jesús García Urbano pôsobiaci v Málage a Kamil Ouazzani z Casablanky (Maroko).

V stredu 16. novembra 2022 Slovenský inštitút v Paríži zorganizoval v priestoroch Slovenského veľvyslanectva v Paríži literárno-hudobný večer O láske a slobode v podaní Jany Bittnerovej a Andrey Bučko.

Slovenský inštitút v Prahe v rámci celoeurópskej Noci divadiel 2022 – s podtitulom Hrdinovia – pripravil 19. novembra autorský komponovaný program, ktorý vzhľadom na uvedený podtitul tematicky čerpal z ponúkajúcej sa príležitosti pripomenutia si 33. výročia nielen 17. novembra 1989, ale aj dňa predtým, než sa divadelné javiská zmenili na tribúny a námestia sa stali javiskami dejín.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Portugalsku Tibor Králik odovzdal 17. novembra 2022 v Lisabone poverovacie listiny do rúk prezidenta Portugalskej republiky Marcelo Rebelo de Sousa a oficiálne sa tak ujal funkcie. 

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Turecku Ján Pšenica v piatok 18. novembra 2022 večer v galérii moderného umenia CerModern v Ankare otvoril výstavu slovenského výtvarníka a konceptuálneho umelca Jána Triašku pod názvom “Ozveny gest”.

V Osle sa 14. novembra 2022 uskutočnil Deň kultúry Slovenska. Delegáciu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na podujatí viedla podpredsedníčka vlády SR Veronika Remišová, delegáciu Ministerstva kultúry SR viedla ministerka kultúry SR Natália Milanová.

V komornej sále Audotório Nacional de Música v Madride sa 17. Novembra 2022 uskutočnil slávnostný koncert, ktorý Veľvyslanectvo Slovenskej republiky zorganizovalo v spolupráci so španielskymi kultúrnymi inštitúciami a Štátnou filharmóniou Košice.

V dňoch 8. až 13. novembra 2022 sa uskutočnila jedna z najprestížnejších filmových prehliadok kinematografie východnej Európy – Medzinárodný filmový festival v Cottbuse.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Tokiu Marián Tomášik usporiadal 18. novembra 2022 pri príležitosti nadchádzajúceho 20. výročia spolupráce Vyšehradskej štvorky s Japonskom slávnostné stretnutie, na ktorom sa zúčastnili veľvyslanci V4 a japonský veľvyslanec at large pre V4 Kimitake Nakamura.

18. ročník Európskeho filmového festivalu, na ktorom budú tento rok premietané filmy zo sedemnástich európskych krajín vrátane Slovenska bol oficiálne otvorený vo štvrtok (17. novembra 2022) v Taipei.

Príprava politických konzultácií generálneho riaditeľa Sekcie pre integráciu a koordináciu všeobecných záležitostí EÚ Ministerstva zahraničných vecí Španielska Salvadora Rueda Rabanala na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR dominovala 16.  novembra 2022 počas nástupnej návštevy mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca SR v Španielsku Juraja Tomagu.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Teheráne v spolupráci s ECO kultúrnym inštitútom (ECI) zrealizovali v termíne od 3. do 14. novembra výstavu obrazov, originálov slovenského umelca Štefana Kocku pod názvom „Born from the Fire“.

Medziparlamentné vzťahy, ruská agresia proti Ukrajine, západný Balkán a záujem o prehĺbenie kontaktov boli hlavnými témami nástupného prijatia veľvyslanca SR v Španielsku Juraja Tomagu u predsedu Zahraničného výboru dolnej komory španielskych Generálnych kortesov (parlamentu) – Kongresu poslancov (Congreso de los Diputados) Pau Marí Kloseho. 

Valné zhromaždenie OSN prijalo 14. novembra 2022 rezolúciu uznávajúcu nárok Ukrajiny na reparácie za všetku škodu, ktorú Ruská federácia napáchala na Ukrajine svojimi porušeniami medzinárodného práva.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Namíbijskej republike so sídlom v Pretórii Vladimír Grácz odovzdal 11. novembra 2022 poverovacie listiny prezidentovi Namíbijskej republiky Hage G. Geingobovi.

Veľvyslanec SR v Maďarsku Pavol Hamžík 8. novembra 2022 navštívil Inštitút slovanských a baltských filológií na Univerzite Eotvösa Lóránda v Budapešti (ELTE).

Včera, 13. novembra 2022, sa v Prahe skončil 9. ročník medzinárodného festivalu stredoeurópskeho filmu 3kinoFest.

Druhý večer (10. novembra 2022) 2. ročníka prehliadky Europa Film po žensky/Europa Film al Femminile, ktorý práve prebieha v Neapole (3. - 15. novembra 2022), bol venovaný slovenskej kinematografii.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Andrej Stančík ako člen oficiálnej delegácie predsedu vlády SR E. Hegera navštívil od 9. do 11. novembra 2022 Fínsko a Estónsko. V Tallinne sa stretol s námestníčkou ministra zahraničných vecí Estónskej republiky Kyllike Sillaste-Elling.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Španielsku Juraj Tomaga sa zúčastnil 10. novembra 2022 na zdvorilostnej slávnostnej návšteve u riaditeľky odboru Európskej únie Úradu vlády Španielska Aurory Mejía Errasquín.

Kanadský seriál Ako som sa sem dostal, ktorý dokumentuje rozmanité cesty imigrantov do Kanady z celého sveta, venoval jednu zo svojich epizód Slovensku.

Výstava jedného z najznámejších slovenských fotografov Karola Kállaya s názvom „Súvislosti“ je inštalovaná na Slovenskom inštitúte do 28. novembra 2022.

Slovensko malo svoje zastúpenie na tohtoročnej noci Múzeí v Kolíne nad Rýnom, v Spolkovej republike Nemecko.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Španielsku Juraj Tomaga uskutočnil 7. novembra 2022 zdvorilostnú nástupnú návštevu u generálnej riaditeľky Sekcie západnej, strednej a juhovýchodnej Európy Ministerstva zahraničných vecí, Európskej únie a spolupráce Španielskeho kráľovstva Raquel Gómez-Cambronero Álvarez. 

56. ročník štipendijného večera Kanadsko-slovenskej asociácie profesionálov a podnikateľov sa konal v sobotu 5. novembra 2022 v Montreale.

Po dvojročnej pauze spôsobenej pandémiou sa do Rigy na jeseň opäť vrátila filmová prehliadka krajín Vyšehradskej skupiny (V4) už svojím 7. ročníkom.

Renomovaný umelec a reštaurátor Štefan Kocka z Banskej Bystrice pricestoval napriek zložitej situácii do Teheránu predstaviť svoju tvorbu umeleckých diel. Kolekcia diel pod názvom „Zrodenie z ohňa“ bola predstavená  počas otváracej ceremónie 3. novembra 2022 v ECO kultúrnom inštitúte v Teheráne.

V priestoroch Svetového potravinového programu (WFP) v Ríme sa 28. októbra 2022 ukončila expozícia výstavy Zastupiteľského úradu SR v Ríme a Slovenského inštitútu v Ríme „Oliwoodcompost“ slovenskej umelkyne Márie Mikloškovej.

Dňa 21. 10. 2022 veľvyslanec Slovenskej republiky v Číne Dušan Bella na spoločenskom podujatí s názvom „Chuť Slovenska“ - Čínsko-slovenský kultúrny večer predstavil zástupcom čínskych firiem, veľvyslancom, diplomatom a kultúrnej obci Slovenskú republiku nielen ako krajinu bohatú na kultúrne a prírodné dedičstvo, ale aj ako gastronomický raj s množstvom kvalitných vín, jedla a zároveň so silným inovačným a investičným potenciálom.

Z iniciatívy veľvyslanca Slovenskej republiky v Kanade Víta Koziaka a v úzkej spolupráci s poslankyňou kanadského federálneho parlamentu Michelle Rempel-Garnerovou sa 26. októbra 2022 v Ottawe uskutočnilo stretnutie vedenia Kanadsko-slovenskej parlamentnej skupiny priateľstva.

Počas brífingu Bezpečnostnej rady OSN k Ukrajine 21. októbra 2022 námestníčka generálneho tajomníka pre politické záležitosti a budovania mieru Rosemary DiCarlo zdôraznila, že zodpovednosť zostáva kľúčovou vzhľadom na nové obvinenia zo zverstiev v oblastiach, ktoré sa nedávno vrátili pod kontrolu ukrajinskej vlády.

Film o účasti Rómov v Slovenskom národnom povstaní od mladej režisérky Very Lackovej, ktorej prastarý otec v povstaní bojoval. Prezentácia tohto v zahraničí oceňovaného filmu na Slovenskom inštitúte vo Viedni 25. októbra 2022 vzbudila u rakúskeho publika veľký ohlas.

Japonský veľvyslanec pre odzbrojenie Shigeki Ito v priebehu prijatia u veľvyslanca Slovenskej republiky Mariána Tomášika v Tokiu 24. októbra 2022 ocenil doterajšiu konštruktívnu spoluprácu Japonska a Slovenska zameranú na odzbrojenie a nešírenie jadrových zbraní vo svete.

Slovenský päťnásobný olympijský medailista vo vodnom slalome, kanoista Michal Martikán, sa stal v Tokiu 23. októbra 2022 víťazom 45. ročníka súťaže o pohár verejnoprávnej japonskej televízie NHK.

Na tohtoročnom Salon d'Automne v Paríži sa vďaka Slovenskému inštitútu v Paríži pod kurátorskou koncepciou Niny Vrbanovej predstavili aj traja slovenskí umelci.

13. ročník Festivalu nového európskeho filmu/Nuovo Cinema Europa v Janove (7. - 16. októbra 2022) sa skončil úspechom pre slovenskú režisérku Martinu Sakovú.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Španielskom kráľovstve Juraj Tomaga odovzdal 20. októbra 2022 do rúk generálnej riaditeľky diplomatického protokolu Ministerstva zahraničných vecí, Európskej únie a spolupráce Španielskeho kráľovstva Maríe Sebastián de Erice García de la Peña kópie svojich poverovacích listín.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Maďarsku Pavol Hamžík 19. októbra 2022 diskutoval na pôde Zastupiteľského úradu SR v Budapešti so študentami Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Katedry medzinárodných vzťahov a diplomacie Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Seniori slovenskej diplomacie sa v utorok, 18. októbra 2022 zúčastnili na stretnutí s Luciou Gregorovou Stach, vedúcou kurátorkou zbierok moderného a súčasného umenia.

Minister zahraničných vecí Japonska Jošimasa Hajaši prijal 12. októbra 2022 predstaviteľku Agentúry OSN pre utečencov (UNHCR), veľvyslanca Ukrajiny a veľvyslancov krajín susediacich s Ukrajinou. Prítomní spoločne odsúdili inváziu Ruska na Ukrajinu ako vážne porušenie medzinárodného práva. 

Valné zhromaždenie OSN 12. októbra 2022 prijalo rezolúciu odsudzujúcu nelegálnu anexiu časti ukrajinského územia zo strany Ruskej federácie.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa dyslexie (8. októbra 2022) zorganizovala Stála misia SR pri Organizácii Spojených národov (OSN) v New Yorku spolu s Organizáciou OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), Detským fondom OSN (UNICEF) a medzinárodnými organizáciami pre dyslexiu DISFAM a OIDEA podujatie s cieľom upozorniť na skryté prekážky, ktorým čelí v priemere každá desiata osoba pri dosahovaní vzdelania a profesionálnych cieľov. Podujatie podporili aj stále misie Španielska, Ghany, Indie, Cypru a Dominikánskej republiky pri OSN.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Moldavsku Pavol Ivan sa 12. októbra zúčastnil na spustení Fondu energetickej zraniteľnosti, ktorý umožní občanom registráciu do systému prerozdeľujúceho finančné kompenzácie za zvýšené ceny faktúry za energie.