Prevencia korupcie

Aktualizované 31.08.2023
Publikované 13.06.2022

Dňa 12. decembra 2018 vláda SR uznesením číslo 585/2018 schválila Protikorupčnú politiku Slovenskej republiky na roky 2019-2023 so zreteľom na Agendu 2030.

pdf
Protikorupčnú politiku Slovenskej republiky na roky 2019 - 2023
(pdf; 134.28 KB)
Stiahnuť

 

Uvedený materiál komplexne upravuje protikorupčnú politiku SR na ďalšie obdobie a zdokonaľuje systém protikorupčnej prevencie. Ambíciou je nahradiť formalistický, resp. úradnícky, prístup k zápasu s korupciou prístupom, ktorý kladie dôraz na dosiahnutú účinnosť protikorupčných opatrení. Je potrebné sa sústrediť na adresnosť a preukázateľnosť účinkov protikorupčných opatrení. Tieto účinky by sa mali prejaviť nielen v zúžení priestoru na korupciu alebo v počte odhalených prípadov korupcie, ale najmä a predovšetkým vo zvýšenej dôvere občanov v štátne orgány, lepšej kvalite legislatívneho a právneho prostredia a podmienok na podnikanie. Keďže jednotlivé rezorty majú svoju osobitú oblasť pôsobnosti, každý rezortný orgán vypracuje vlastný protikorupčný program.

pdf
Protikorupčný program Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
(pdf; 580.55 KB)
Stiahnuť

 

Ochrana oznamovateľov protispoločenskej činnosti Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Podmienky poskytovania ochrany osobám v pracovnoprávnom vzťahu alebo v inom obdobnom vzťahu a ktoré sa týkajú protispoločenskej činnosti. Práva a povinnosti osôb pri oznamovaní protispoločenskej činnosti upravuje zákon č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 189/2023 Z. z. (ďalej len „zákon“).

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) v súlade s § 10 ods. 9 zákona vydalo vnútorný predpis Smernicu č. 52/2023 zo dňa 30. augusta 2023 o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti (ďalej len „smernica“).

Smernica upravuje postup pri podávaní, prijímaní a preverovaní oznámení o protispoločenskej činnosti (ďalej len „oznámenie“), podrobnosti o právach a povinnostiach zodpovednej osoby pri preverovaní oznámení, ochrane oznamovateľov, zachovávaní mlčanlivosti o totožnosti oznamovateľa a totožnosti dotknutej osoby, vedení evidencie oznámení a spracúvaní osobných údajov uvedených v oznámení, oboznamovaní oznamovateľa s výsledkom preverenia jeho oznámenia, prijímaní opatrení na odstránenie nedostatkov zistených pri preverovaní oznámení a o komunikácii s oznamovateľom vo veci týchto opatrení a prijímaní opatrení proti bráneniu v oznamovaní protispoločenskej činnosti.

Táto smernica sa vzťahuje na štátnych zamestnancov a zamestnancov Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, zamestnancov Správy účelových zariadení (SÚZA), zamestnancov Správy služieb diplomatickému zboru, a.s. (SSDZ) a zamestnancov Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS)

Zodpovedná osoba je generálny tajomník služobného úradu, ktorý môže poveriť zastupovaním riaditeľa kancelárie generálneho tajomníka služobného úradu (ďalej len ,,zodpovedná osoba“). Zodpovedná osoba  plní úlohy podľa § 10 a 11 zákona.

Protispoločenská činnosť je konanie, ktoré je trestným činom, priestupkom alebo iným správnym deliktom; za inú protispoločenskú činnosť sa považuje aj také konanie, ktoré nie je priestupkom alebo iným správnym deliktom, ale pôsobí negatívne na spoločnosť tým, že ohrozuje verejný záujem.

Môže ísť napríklad o toto konanie:

  • trestný čin poškodzovania finančných záujmov EÚ
  • trestný čin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe
  • trestné činy verejných činiteľov
  • trestné činy korupcie
  • iné trestné činy
  • priestupky a iné správne delikty

Oznámenie obsahuje informáciu o protispoločenskej činnosti, o ktorej sa oznamovateľ dozvedel v súvislosti s pracovnoprávnym vzťahom alebo iným obdobným vzťahom a ktoré sa týkajú protispoločenskej činnosti. Oznámenie musí byť čitateľné, formálne aj obsahovo zrozumiteľné a musí byť z neho zrejmé, na akú protispoločenskú činnosť oznamovateľ poukazuje.

Podávanie oznámení:

Nikomu nesmie byť bránené v oznamovaní protispoločenskej činnosti; bránením podaniu oznámenia sa rozumie napríklad odmietnutie prijatia oznámenia alebo akékoľvek konanie, ktorého cieľom je zmariť, sťažiť alebo spomaliť podanie oznámenia. Konanie osoby, ktorá bude brániť podaniu oznámenia sa vzhľadom na okolnosti konkrétneho prípadu môže považovať za závažné alebo za menej závažné porušenie služobnej disciplíny alebo za závažné alebo za menej závažné porušenie pracovnej disciplíny. V prípade, ak oznamovateľovi bolo bránené podať oznámenie, je potrebné, aby sa obrátil s touto informáciou priamo na ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (ďalej len „minister“), ktorý preverí postup zodpovednej osoby prípadne inej osoby, ktorá mala brániť v oznamovaní protispoločenskej činnosti.

Oznámenie môže oznamovateľ podať zodpovednej osobe písomne prostredníctvom:

  1. e-mailovej adresy korupcia@mzv.sk, ktorá je dostupná 24 hodín denne a prístupná len zodpovednej osobe,
  2. pošty na adresu ministerstva v obálke označenej napríklad „URČENÉ PRE ZODPOVEDNÚ OSOBU NA PRIJÍMANIE OZNÁMENIA O PROTISPOLOČENSKEJ ČINNOSTI – NEOTVÁRAŤ “.

Ochrana oznamovateľa pri oznamovaní závažnej protispoločenskej činnosti:

Oznamovateľ, ktorý podal oznámenie o závažnej protispoločenskej činnosti orgánu činnému v trestnom konaní alebo správnemu orgánu, ktorý je príslušný na konanie o správnom delikte, môže požiadať o poskytnutie ochrany (postavenie chráneného oznamovateľa) podľa § 3 a 4 zákona v rámci trestného konania alebo podľa § 5 a 6 zákona v rámci konania o správnom delikte.

Viac informácii nájdete na webe Úradu na ochranu oznamovateľov.