Ázijsko-európska nadácia

Responsive Image
Publikované 19.07.2022

Ázijsko-európska nadácia (ASEF, Asia-Europe Foundation) je medzinárodná (medzivládna) nezisková organizácia, ktorá bola založená v roku 1997, na základe 1. samitu lídrov 15 európskych a 10 ázijských štátov, za účasti predsedu Rady Európskej únie a predsedu Európskej komisie (1st ASEM Summit) v Bangkoku (marec, 1996), s fundamentálnym cieľom posilniť euro-ázijské vzťahy prostredníctvom rôznych projektov pokrývajúcich 7 kľúčových tematických oblastí: kultúra, vzdelávanie, vládnutie, trvalo-udržateľný rozvoj, ekonomika, verejné zdravie, média. Daný zámer sa snaží dosahovať vytváraním platforiem, ako sú konferencie, študijné zájazdy, workshopy, semináre, spoločné projekty atď.

ASEF je jedinou inštitúciou neformálneho dialógu ASEM (Asia-Europe Meeting), ktorý aktuálne prebieha medzi vládami 51 ázijských a európskych krajín a 2 regionálnymi organizáciami (sumárne 53 členov).

Nadácia ASEF sídli v Singapure a pôsobí vo všetkých partnerských krajinách ASEM: Austrália, Bangladéš, Belgicko, Brunej, Bulharsko, Cyprus, Česko, Čína, Dánsko, Estónsko, Filipíny, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, India, Indonézia, Írsko, Japonsko, Južná Kórea, Kambodža, Kazachstan, Laos, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Maďarsko, Malajzia, Malta, Mjanmarsko, Mongolsko, Nemecko, Nový Zéland, Nórsko, Pakistan, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Rusko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Thajsko, Vietnam, Európska únia, Sekretariát ASEAN.

Viac informácií:  Webová stránka Ázijsko-európskej nadácie

Aktuálne

V Barcelone sa v dňoch 4. až 7. júla 2023 konalo 44. zasadnutie Rady guvernérov Ázijsko-európskej nadácie – ASEF.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje študentov a mladých profesionálov vo veku od 18 do 30 rokov o možnosti zapojenia sa do vzdelávacieho programu Nadácie Ázia-Európa na tému „líderstvo v spoločnosti“ – Leadership in Society 5.0

V roku 2021 je cieľom iniciatívy kultúrnej mobility – Mobility First! vytvoriť príležitosti pre medzinárodnú kultúrnu výmenu a budovanie profesionálnych kontaktov medzi Európou a Áziou v čase veľmi obmedzených možností osobných stretnutí.

04.08.2020 ASEF

Ázijsko-európska nadácia aj v týchto bezprecedentných časoch, spôsobených pandémiou Covid-19, pokračuje vo svojej činnosti podporou online a virtuálnych kultúrnych podujatí.

culture360.ASEF.org je etablovanou webovou stránkou v oblasti kultúry, ktorú spravuje nadácia Asia Europe Foundation - ASEF a ktorá je verejne financovaná partnermi ASEM - Asia Europe Meeting.

Kultúra je jednou z prioritných oblastí nadácie ASEF, iniciatíva kultúrnej mobility – Mobility First!, s cieľom podporiť kultúrnu prax.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR si dovoľuje informovať o možnosti zúčastniť sa 9. modelu ASEM, ktorý sa bude konať v dňoch 11. decembra - 16. decembra 2019 v Madride (v Španielsku) v spojení so 14. schôdzou ministrov zahraničných vecí ASEM (ASEMFMM14).

Od apríla 2017 spustila Nadácia Ázia-Európa (ASEF) novú iniciatívu “Mobility First!” – fond na podporu mobilít umelcov a profesionálov z oblasti kultúry pochádzajúcich z členských krajín ASEM. Pre väčšinu umelcov je problematické zabezpečenie finančných prostriedkov na pokrytie nákladov súvisiacich s cestovaním do zahraničia, preto má program prispieť k vyváženej obojsmernej mobilite umelcov medzi Európou a Áziou.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje vysokoškolských študentov o možnosti zúčastniť sa modelového summitu neformálneho procesu ASEM (Asia-Europe Meeting), organizovanej neziskovou organizáciou ASEF (Asia-Europe Foundation) v spolupráci so Scienes Po Le Havre, v dňoch 25.3. - 27.3. 2016 v Le Havre, Francúzsko. Cieľom modelového summitu je vytvorenie udržateľnej platformy pre študentov vysokých škôl, bližšie spoznanie procesov ASEM a taktiež umožnenie priamej interakcie s ASEM lídrami.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky informuje verejnosť o zahájení 3. ročníka projektu ASEF Creative Networks, iniciatívy určenej na vytváranie a posilňovanie mechanizmu medziregionálnych kultúrnych sietí spájajúcich Áziu a Európu v oblasti kultúry.