Diplomacia


Slovensko v Európskej únii

Európska únia kladie vysoké nároky na uchádzačov o posty vo svojich inštitúciách. Výberové procedúry na jednotlivé posty sú preto značne náročné, čo však inštitúcie EÚ vyvažujú pomerne atraktívnymi pracovnými a sociálnymi podmienkami pre svojich zamestnancov. Pozrite si najnovšie pracovné ponuky v EÚ. 

Európska rada určuje celkové politické smerovanie a priority EÚ, a to tradične prijatím záverov. Určujú sa v nich špecifické otázky, ktoré sú dôležité pre EÚ, a načrtávajú sa v nich konkrétne opatrenia, ktoré sa majú prijať, alebo ciele, ktoré sa majú dosiahnuť. V záveroch Európskej rady sa môže stanoviť aj lehota na dosiahnutie dohody o konkrétnej otázke alebo na predloženie legislatívneho návrhu. Týmto spôsobom môže Európska rada ovplyvňovať a usmerňovať politický program EÚ. 



Aktuálne z EÚ 

26.03.2024

V Ľubľane sa dnes (26. marca 2024) uskutočnilo stretnutie ministrov zahraničných vecí štátov neformálnej skupiny Central 5 (C5). Pozvanie slovinskej šéfky diplomacie Tanji Fajonovej prijal aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár, ktorý sa zúčastnil na rokovaniach spolu s partnermi z Česka (minister Jan Lipavský), Maďarska (minister Péter Szijjártó), Rakúska (minister Alexander Schallenberg) a Slovinska (ministerka Tanja Fajon).

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár víta rozhodnutie lídrov členských štátov Európskej únie o otvorení prístupových rokovaní s Bosnou a Hercegovinou o vstupe do EÚ. Zdôraznil, že ide o významný krok pre posilnenie stability, ekonomickej prosperity a európskej perspektívy pre krajiny západného Balkánu. Rozšírenie Únie o Bosnu a Hercegovinu je rovnako v záujme Slovenska a SR sa dlhodobo zasadzuje o jej integráciu do EÚ.

19.03.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 19. marca 2024 v Bruseli zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie (GAC). Hlavnou témou rokovania bola príprava marcového zasadnutia Európskej rady, ktorá začne v Bruseli už tento štvrtok a bude mať bohatú zahraničnopolitickú agendu.


Mýty a fakty

Už dlhšiu dobu je slovenský informačný priestor zaplavený dezinformáciami, ktorých cieľom je manipulovať verejnú mienku. Od vypuknutia ruskej agresie voči Ukrajine sa tieto snahy stupňujú. Ministerstvo zbiera najčastejšie klamlivé tvrdenia a konfrontuje ich s faktami.
Slovensko je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie od 29. marca 2004. Podobne ako pri EÚ, aj pri NATO existuje množstvo dezinformácií, ktoré sa pravidelne objavujú v podobe mýtov. Ministerstvo preto tieto mýty o NATO zbiera a konfrontuje ich s faktami.
Slovensko sa stalo členom Európskej únie 1. mája 2004. V našom informačnom priestore koluje množstvo mýtov, ktoré sa týkajú najmä fungovania EÚ a majú častokrát za cieľ spochybňovať naše členstvo v tejto organizácii. Ministerstvo preto tieto mýty o EÚ zbiera a konfrontuje ich s faktami.

Témy

Ženy v diplomacii

    
Cieľom projektu  je
​​​​​​​
  • komunikovať význam postavenia žien
    ​​​​​​​v zahraničnej politike; 
  • predstaviť úspešné Slovenky, ktoré sa presadili v diplomacii; 
  • hovoriť o špecifických výzvach diplomatickej kariéry žien. 
BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF