Back

Švédsko - opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19

Švédsko - opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19

6.7.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Švédsko

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov cestujúcich do Švédska, že v súčasnosti patrí Švédsko medzi rizikové krajiny s vysokým výskytom prípadov ochorenia COVID-19, obzvlášť v regióne hlavného mesta Štokholm. Podmienky návratu do Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením COVID-19 stanovujú opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

 

Veľvyslanectvo SR v Štokholme informuje, že švédska vláda v tejto súvislosti rozhodla o dočasnom zákaze všetkých verejných podujatí nad 50 účastníkov, návštev v domovoch seniorov a možnosti servírovania jedál v reštauráciách len pri stole alebo jedla predávaného formou take away. Švédsko umožňuje voľný pohyb občanom EÚ, pri vstupe do krajiny nie sú zavedené žiadne karanténne opatrenia ani nie je potrebné sa preukázať negatívnym testom na COVID-19.

 

Vzhľadom na dynamicky sa meniacu situáciu a prijaté opatrenia jednotlivých štátov, odporúčame venovať zvýšenú pozornosť aktuálnym oznamom prepravných leteckých a lodných spoločností ako aj informáciám o obmedzeniach na hraniciach.

 

Informácie o ochorení COVID-19 vo Švédsku poskytuje Úrad verejného zdravotníctva (Folkhälsomyndigheten). Ak sa u vás objavia respiračné príznaky, ako je kašeľ alebo problémy s dýchaním alebo horúčka, zavolajte na číslo: 1177 – Zdravotnícku pomoc (Vårdguiden) a požiadajte o riešenie urgentných zdravotných problémov. Ak voláte zo zahraničia alebo zo zahraničného mobilu vo Švédsku, volajte na číslo +46 771 1177 00.

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné mobilné číslo Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Štokholme: +46 709 921 634 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

 

Zároveň odporúčame slovenským občanom, aby v prípade ciest do Švédska využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, alebo mobilnú aplikáciu Svetobežka.