Back

Saudská Arábia - podmienky cestovania a opatrenia proti šíreniu COVID-19

Saudská Arábia - podmienky cestovania a opatrenia proti šíreniu COVID-19

3.8.2022 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | COVID-19 | Saudská Arábia

Aktualizované: 03/08/2022

Podmienky vstupu do krajiny

Upozorňujeme, že podmienky vstupu na územie Saudskej Arábie a pokyny spojené s epidemiologickými opatreniami môžu podliehať zmenám bez predchádzajúceho upozornenia. Jedinými kompetentnými autoritami na poskytovanie informácií ohľadom vstupu do Saudskej Arábie sú saudské úrady.

 

Všetky opatrenia spojené s pandémiou COVID-19 boli pre cestovateľov do Saudskej Arábie zrušené. Vstup do krajiny nie je podmienený očkovacím certifikátom, ani iným dokladom o bezinfekčnosti. Okrem platného víza či iného pobytového oprávnenia je vyžadované iba zdravotné poistenie pokrývajúce aj liečbu ochorení COVID-19 (je zahrnuté v e-víze, pri ďalšom vstupe je nutné na letisku dokúpiť)

 

Prístup k službám nie je nijako obmedzený ani kontrolovaný.

 

Aktuálne informácie sú dostupné na webovej stránke leteckého dopravcu Saudia.

 

 

Vstup do krajiny je umožnený tým cestujúcim, ktorí sú držiteľmi:

  • platného pobytového povolenia (iqama) s platným vstupným a výstupným vízom,
  • obchodného/pracovného víza,
  • turistického víza,

 

Upozorňujeme cestujúcich, že druh víza musí zodpovedať skutočnému účelu cesty. Nie je možné použiť turistické vízum za účelom obchodnej cesty.

 

Vakcíny schválené Saudskou Arábiou (Pfizer/BioNTech a AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson, Sinopharm a Sinovac, Covaxine, Sputnik V)

 

Podmienky trazitu

V prípade tranzitu do 12 hodín nie je potrebné vízum. Pokiaľ doba tranzitu presiahne 12 hodín, je potrebné mať tzv. tranzitné vízum.

 

Opatrenia v krajine

Povinnosť nosenia rúšok bola zrušená. Rúška sú vyžadované iba v Grand Mosque v Mekke a Prophet's Mosque v Madine.

 

Postup pri nákaze COVID-19

V prípade nákazy COVID-19 je osoba úradmi vyzvaná k povinnej 14-dňovej karanténe. Karanténa prebieha formou samoizolácie/domácej karantény - v praxi je teda možné zostať na hotelovej izbe. V krajine dobre fungujú donáškové služby. Druhý PCR-test je obvykle vykonaný 5. deň po zistení nákazy. V prípade zdravotných komplikácií je možné volať centrálnu pohotovostnú linku 911.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR