Back

Rusko - podmienky vstupu a opatrenia proti šíreniu COVID-19

Rusko - podmienky vstupu a opatrenia proti šíreniu COVID-19

12.1.2022 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Rusko

Aktualizované: 12/01/2022

 

Podmienky vstupu do krajiny

Slovenská republika je zaradená medzi krajiny, ktorých občania môžu vstupovať do Ruska bez ohľadu na účel cesty. Na občanov SR sa už nevzťahujú obmedzenia na prijímanie dokladov, vybavovanie a vydávanie víz do Ruska.

 

Konkrétne podmienky udelenia vstupných víz je potrebné konzultovať s ruským veľvyslanectvom v Bratislave.

 

Pri vstupe do Ruska je potrebný PCR test na COVID-19 v anglickom alebo ruskom jazyku, nie starší ako 48 hodín. Potvrdenie o negatívnom výsledku je vhodné mať vytlačené. Povinnosť platí pre všetkých cudzincov vrátane diplomatov. Test je nutné predložiť pred vstupom do lietadla smerujúceho do Ruska. Výnimka z testov pre osoby, ktoré prekonali COVID-19 alebo pre zaočkovaných, sa neuplatňuje.

 

Vstup cudzincov do Ruska je možný letecky iba z tzv. bezpečných krajín, pre občanov SR sa odporúča letisko Schwechat.

 

Podmienky tranzitu, pobytu a odchodu

Medzinárodný tranzit v Moskve je možný do 24 hodín len po predložení letenky do následnej destinácie a platného negatívneho PCR testu.

 

V prípade pozitívneho testu na COVID-19 počas pobytu v Rusku treba zostať v 14-dňovej karanténe až do získania negatívneho výsledku. Potom možno opustiť krajinu.

 

Cudzincom nachádzajúcim sa na území Ruska s expirovanými vízami alebo povoleniami na pobyt odporúčame obrátiť sa na príslušné orgány Ministerstva vnútra Ruskej federácie, na územné oddelenia migračnej polície za účelom upravenia právneho postavenia v krajine alebo opustenia územia Ruska.

 

Informácie pre cudzincov, ktorí sa v Rusku plánujú zdržiavať dlhodobo

 

Registrácia sa odporúča predovšetkým z dôvodu možnosti využívania služieb a získania QR kódu. Rusko uznáva iba vakcíny Sputnik V, Epivak Korona, CoviVac a jednodávkovú Sputnik Light. Osoby zaočkované inými vakcínami budú môcť získať QR kód na 6 mesiacov na základe testu na protilátky.

 

Komerčné spojenie Moskvy s Viedňou, Prahou a Budapešťou, rovnako aj inými európskymi metropolami obojsmerne zabezpečuje Aeroflot spolu s ďalšími zahraničnými leteckými spoločnosťami. V závislosti od epidemiologickej situácie bude obnovené aj letecké spojenie Bratislavy s Moskvou (4 x týždenne) a Bratislavy s Petrohradom (2 x týždenne).

 

Opatrenia v krajine

V krajine pokračuje očkovanie obyvateľstva, nepidemiologická situácia sa mierne zlepšuje, objavili sa aj prvé prípady nákazy mutáciou omikron.

 

Otvorené sú nákupné centrá, reštaurácie a poskytované všetky služby. V obmedzenom režime fungujú divadlá a koncertné sály. Niektoré podniky, múzeá, divadlá a koncertné sály vyžadujú pri vstupe QR kód alebo platný negatívny PCR test, čím sa značne obmedzuje pohyb turistov. Nosenie ochrany tváre (postačuje rúško) a rukavíc je striktne povinné a kontrolované vo verejnej doprave, obchodoch a ďalších verejných miestach, kde treba dodržiavať odstup minimálne 1,5 m.

 

Situácia sa v jednotlivých regiónoch môže líšiť.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR