Back

Lotyšsko - podmienky vstupu a opatrenia proti šíreniu COVID-19

Lotyšsko - podmienky vstupu a opatrenia proti šíreniu COVID-19

25.1.2022 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | COVID-19 | Lotyšsko

Aktualizované: 25/01/2022

Najnovšie zmeny

  • Aktualizované opatrenia v krajine

 

Prehľad podmienok vstupu do Lotyšska a informácie o aktuálnych opatreniach v krajine:

Podmienky vstupu do krajiny

Kto má povolený vstup?

Vstup do Lotyšska je povolený pre všetky osoby z Európskej únie a Európskeho hospodárskeho spoločenstva, Švajčiarska alebo Spojeného kráľovstva. Zakázaný je vstup do krajiny iba pre nezaočkované osoby z vysoko rizikových krajín mimo EÚ a EHS.  Rozdelenie krajín sa nachádza na webovej stránke Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

 

Vyžaduje sa registrácia pred vstupom?

Registrácia je povinná, aj pri tranzite na registračnej stránke Covidpass.lv. Zaregistrovať sa je možné najskôr 48 hodín pred prekročením lotyšskej hranice. Pri tranzite musí byť tranzit ukončený do 12 hodín od registrácie.

 

Aké sú podmienky pre cestujúcich zo Slovenska?

Zaočkované osoby vakcínou schválenou EMA alebo WHO sa musia pred cestou zaregistrovať. Pred cestou nemusia absolvovať test ani po príchode absolvovať izoláciu. To neplatí pre veľmi rizikové krajiny podľa rozdelenia, ktoré sa nachádza na webovej stránke Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

 

 

Nezaočkované osoby alebo zaočkované neschválenou vakcínou

V prípade, že sa Slovensko nachádza v zelenej kategórii (incidencia je menej ako 75 prípadov na 100 000 obyvateľov), musia pred cestou absolvovať buď PCR test (nemôže byť starší ako 72 hodín) alebo antigénový test (nemôže byť starší ako 24 hodín). Výsledok testu musí byť v angličtine alebo jazyku krajiny pôvodu.

 

V prípade, že sa Slovensko nachádza v žltej kategórii (incidencia je viac ako 75 prípadov na 100 000 obyvateľov), musia pred cestou absolvovať buď PCR test (nemôže byť starší ako 72 hodín) alebo antigénový test (nemôže byť starší ako 24 hodín). Výsledok testu musí byť v angličtine alebo jazyku krajiny pôvodu. A musia absolvovať 10-dňovú izoláciu, ktorú je možné skrátiť, ak osoba dostane negatívny výsledok testu vykonaného najskôr na 7. deň izolácie.

 

Aké dokumenty sa vyžadujú pri vstupe? Resp. pri nástupe do lietadla

  1. Platný cestovný pas alebo občiansky preukaz;
  2. QR doručený po registrácii na stránke Covidpass.lv;
  3. Potvrdenie o očkovaní oboma dávkami schválenej vakcíny alebo negatívny výsledok PCR testu nie starší ako 72 hodín alebo negatívny výsledok antigénového testu nie staršieho ako 48 hodín alebo potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 (platí 11 až 180 dní od pozitívnej diagnostiky ochorenia);

 

Aké sú podmienky pre deti?

Deti pod 12 rokov nemusia absolvovať test a podliehajú rovnakým podmienkam izolácie, ako ich zákonní zástupcovia, resp. osoby, s ktorými cestujú. Avšak 10 dní po príchode do krajiny sa nemôžu zúčastňovať verejných podujatí, ísť do školy, využívať verejnú dopravu, či stretávať sa s osobami mimo svojej domácnosti.

 

Čo musí obsahovať potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19

Výsledok testu musí byť v anglickom jazyku alebo jazyku krajiny odkiaľ osoba cestuje.

 

Je po príchode povinná karanténa? /resp. v akom prípade je povinná karanténa

10-dňovú izoláciu musia absolvovať nezaočkované osoby po príchode z vysokorizikových krajín.

 

Podmienky vstupu pre očkované osoby

Zaočkované osoby vakcínou schválenou EMA alebo WHO sa musia pred cestou zaregistrovať. Pred cestou nemusia absolvovať test ani po príchode absolvovať izoláciu. To neplatí pre veľmi rizikové krajiny podľa rozdelenia, ktoré sa nachádza na webovej stránke Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

 

Podmienky vstupu pre osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19

Osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 majú rovnaké podmienky ako zaočkované osoby v časovom rozmedzí 11-180 dní od pozitívnej diagnostiky ochorenia COVID-19.

 

Podmienky tranzitu

Tranzit musí byť ukončený do 12 hodín od registrácie na stránke Covidpass.lv. Pre tranzit platia rovnaké podmienky ako pre vstup do krajiny. 

 

Cestovanie v rámci krajiny

Poskytovatelia verejnej dopravy môžu prepravovať maximálne 50% celkovej kapacity vozidla.

 

Opatrenia v krajine

Na verejnosti je povinné nosenie medicínskych rúšok alebo najmenej FFP2 respirátorov.

 

Obchody, reštaurácie, kultúrne či športové centrá sú v krajine otvorené iba pre zaočkovaných od 6.00 do 23.00 hod..

 

Nezaočkované osoby môžu navštíviť iba obchody so základnými potrebami (potraviny, lekárne a pod.) do rozlohy 1500m2 s osobitným vstupom z ulice.

 

Pre využívanie služieb (obchody, reštaurácie, wellness, posilňovne a pod.) je od 15. februára obmedzená platnosť vakcinačných certifikátov na 5 mesiacov pre vakcínu Johnson & Johnson a pre všetky ostatné vakcíny na 9 mesiacov.

Viac informácií o platnosti vakcinačných certifikátov nájdete na stránke Úradu vlády venovanej COVID-19.
 
 

Ako postupovať v prípade podozrenia na COVID-19

V prípade podozrenia na COVID-19 je potrebné sa izolovať a objednať sa na test. Možnosti testovania sú na stránke Úradu vlády venovanej ochoreniu COVID-19.

 

Odkazy na oficiálne zdroje informácií o COVID-19 krajine

Aktuálne informácie nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí.  

Rozdelenie krajín do jednotlivých kategórií na webovej stránke Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb

Všetky aktuálne platné opatrenia možno nájsť na stránke Úradu vlády venovanej ochoreniu COVID-19.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR