Back

Kazachstan – podmienky vstupu do krajiny

Kazachstan – podmienky vstupu do krajiny

8.7.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Kazachstan

1. Podmienky vstupu do krajiny

 

 • Občania Slovenskej republiky potrebujú od 17. apríla 2020 do 1. novembra 2020 na vstup do Kazachstanu vstupné víza. Pre držiteľov služobných pasov a diplomatických pasov Slovenskej republiky platí na základe dvojstrannej medzivládnej dohody bezvízový vstup a pobyt na dobu 3 mesiacov. Pre podmienky získania víza do Kazašskej republiky kontaktujte Veľvyslanectvo Kazašskej republiky v Bratislave, Gunduličova 6, tel.: +421 2 2077 8007, bratislava@mfa.kz .

 

 • Hlavnou podmienkou vstupu do Kazachstanu je pre cudzinca vstupné vízum. S ohľadom na postupné obnovovanie medzinárodnej dopravy vydal hlavný hygienik nariadenie, ktoré rozdeľuje krajiny do troch skupín. Cestujúci z krajín prvej kategórie, t. j. krajín, ktoré majú s Kazachstanom priame letecké spojenie, nemusia predkladať negatívny test na COVID-19.

 

 • Občanom Slovenskej republiky sa pri vstupe do Kazachstanu odporúča predložiť potvrdenie o negatívnom PCR na COVID-19 nie starší ako 5 dní. Osoby, ktoré letecky pricestujú do Kazachstanu a hneď po prílete predložia potvrdenie, nemusia podstúpiť 48-hodinovú karanténu v karanténnom stacionári a laboratórne vyšetrenie na COVID-19. Cestujúci je poučený o možných symptómoch ochorenia a po poskytnutí osobných údajov mu je umožnený vstup na územie Kazachstanu  bez povinnosti domácej karantény. Všetkým cestujúcim, bez výnimky, bude pri prílete zmeraná teplota. Osoba s príznakmi COVID-19 bude hospitalizovaná v karanténnom zariadení. Cestujúci bez potvrdenia o negatívnom PCR teste na COVID-19 musia podstúpiť laboratórne vyšetrenie na COVID-19 a 48-hodinovú karanténu v karanténnom stacionári. V prípade pozitívneho testu je cestujúci izolovaný na infekčnom oddelení, v prípade negatívneho testu je poučený o možných symptómoch ochorenia a po poskytnutí osobných údajov môže pokračovať do cieľa svojej cesty.

Dané obmedzenia sa nevzťahujú na:

 • členov vládnych delegácií prichádzajúcich na pozvanie Ministerstva zahraničných vecí Kazašskej republiky,
 • pracovníkov diplomatických misií, konzulárnych úradov a misií medzinárodných organizácií akreditovaných v Kazachstane a ich rodinných príslušníkov (osoby bez potvrdenia o negatívnom PCR teste na COVID-19 sa musia podrobiť laboratórnemu vyšetreniu a poučeniu o možných symptómoch);
 • posádok lietadiel komerčných leteckých spoločností.

 

 • Osoby pracujúce v medzinárodnej železničnej, námornej alebo automobilovej doprave, aj tranzitujúce,  musia podstúpiť laboratórne vyšetrenie na COVID-19 na hraničnom prechode.

 

 • V Kazachstane platí od 5. júla 2020 karanténa, počas ktorej zostáva medzinárodná letecká doprava zachovaná, nemajú však byť obnovené žiadne ďalšie linky. Letecká spoločnosť Air Astana prevádzkuje lety z Kazachstanu do Frankfurtu a Amsterdamu z letísk v mestách Atyrau a Uralsk, ku ktorým sú k dispozícii prípoje z Nur-Sultanu a z Almaty. Lety do Turecka boli z dôvodu zákazu vstupu občanov Kazachstanu do Turecka obmedzené len na repatriačné lety pre občanov Kazachstanu. Predpokladá sa obnovenie letov spoločnosti SCAT medzi Nur-Sultanom a Prahou a spoločnosti WizzAir medzi Nur-Sultanom a Budapešťou.

 

 

 

2. Cestovanie v rámci krajiny

 • Cestovanie po krajine nie je obmedzené a nie je naň potrebné žiadne osobitné tlačivo. Môže však byť obmedzený vstup do oblastí s ohniskom nákazy v karanténe.

 

 • Počas aktuálnej karantény je zachovaná vnútroštátna letecká doprava (pre vstup na palubu lietadla nie je potrebné predložiť negatívny test na COVID-19). Obmedzená je medziregionálna železničná doprava. Prímestské vlaky a autobusy a ani MHD však nepremávajú.

3. Podmienky tranzitu a odchodu

 • Pre tranzit platia rovnaké podmienky ako pre vstup do krajiny.

 

 • Počas mimoriadnej situácie došlo k automatickému predĺženiu povolenia na pobyt cudzincom, ktorí vzhľadom na prijaté reštriktívne opatrenia nemohli z Kazachstanu odcestovať. Toto opatrenie sa vzťahuje aj na cudzincov, ktorí pricestovali do Kazachstanu v rámci bezvízového režimu s dĺžkou pobytu 30 dní – teda aj občanov Slovenskej republiky. Povolená doba pobytu sa automaticky predlžila o 30 dní. Pracoviská cudzineckej polície sú do konca mimoriadnej situácie uzavreté.

4. Opatrenia v krajine

 • V júni 2020 nastal v Kazachstane prudký nárast počtu nakazených COVID-19 a úmrtí na toto ochorenie, vznikli aj ohniská ochorenia na zápal pľúc(napr. Nur-Sultan, Šymkent a pod.). S cieľom znížiť nárast prípadov nákazy bola od 5. júla vyhlásená v celej krajine 14-dňová karanténa. Prijaté opatrenia predpokladajú uzavretie salónov krásy, holičstiev a kaderníctiev, športovísk, fitness a spa centier, krytých tržníc, kúpalísk a aquaparkov, múzeí, kín a divadiel, obchodných centier, religióznych objektov, detských vzdelávacích a predškolských zariadení. Platí zákaz konania akýchkoľvek verejných kultúrnych, športových a iných podujatí.

 

 • Platí obmedzenie pohybu do 3 ľudí alebo členov jednej rodiny, osôb starších ako 65 rokov, Štátne úrady pracujú v dištančnom režime. Otvorené sú potraviny, lekárne, otvorené trhoviská, reštaurácie a kaviarne s terasami a vnútornými priestormi do 30 osôb a služby. Miestna správa je oprávnená prijať dodatočné lokálne obmedzenia.

 

 • Naďalej platí povinnosť nosenia rúška, dodržiavania sociálneho odstupu a zákaz usporadúvania rodinných, smútočných, obradných a spoločenských podujatí.

5. Podmienky návratu do SR

 • Podľa platného opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR sa všetkým osobám, ktoré prichádzajú na územie Slovenskej republiky z Kazachstanu nariaďuje, aby pri prekročení hraníc SR odovzdali potvrdenie o negatívnom RT-PCR teste na ochorenie COVID-19 nie staršie ako 96 hodín príslušníkovi Policajného zboru SR. Alternatívne, po vstupe na územie SR hraničnými priechodmi, na ktorých sa nevykonáva kontrola, je potrebné bezodkladne odovzdať negatívny výsledok na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Uvedený výsledok musí byť vyhotovený v anglickom, nemeckom, českom alebo slovenskom jazyku alebo do niektorého z týchto jazykov preložený. Následne sa týmto osobám nariaďuje domáca izolácia do doby získania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. Laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19 sa je osoba povinná sa podrobiť najskôr v piaty deň izolácie v domácom prostredí. Po dobu domácej izolácie podľa predchádzajúcej vety sa táto nariaďuje i osobám žijúcim s ňou v spoločnej domácnosti.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nur-Sultane odporúča všetkým občanom nachádzajúcim sa v Kazachstane alebo v Kirgizsku, aby využili možnosť dobrovoľnej registrácie na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti SR, alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

 

V prípade núdze kontaktujte Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nur-Sultane na telefónnom čísle: +7 7172 790 689, v mimopracovnej dobe na telefónnom čísle: +7 701 672 5597, prípadne e-mailom na adrese: emb.astana@mzv.sk.