Back

Izrael - cestovanie a opatrenia proti šíreniu COVID-19

Izrael - cestovanie a opatrenia proti šíreniu COVID-19

6.7.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Izrael

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Izraelskom štáte informuje slovenských občanov nachádzajúcich sa v Izraeli o aktuálnych opatreniach izraelskej vlády voči šíreniu vírusového ochorenia COVID-19.


Cudzím štátnym občanom ostáva vstup do krajiny naďalej zamietnutý. Obmedzenie sa nevzťahuje na osoby s povoleným pobytom a diplomatov akreditovaných v Izraeli. Hranice s Jordánskom a Egyptom ostávajú pre turistov uzatvorené. Všetky osoby vstupujúce do Izraela sú povinné absolvovať 14-dňovú domácu karanténu.


 
Výnimky pre vstup do Izraela je možné získať pred cestou od veľvyslanectva Izraela v zahraničí, ktoré je potrebné v tejto veci kontaktovať aspoň 5 dní pred plánovaným odchodom e-mailom s oznámením účelu cesty a miesta, kde sa bude cestujúci zdržiavať v 14-dňovej domácej karanténe po príchode do Izraela. Výnimky sú udeľované účastníkom pohrebu v Izraeli, manželským partnerom a deťom izraelských občanov, študentom, ktorí už začali štúdium v Izraeli, pacientom pre nevyhnutné lekárske zákroky, vybraným expertom zamestnaným v Izraeli a záujemcom o prisťahovanie (aliyu).


 
V Izraeli sú až do odvolania zakázané všetky kultúrne podujatia. Zhromažďovanie je povolené len do počtu 20 osôb. Maloobchodné predajne, reštaurácie môžu byť otvorené pri dodržaní sprísnených hygienických nariadení. Obyvatelia sú pri styku s cudzími osobami povinní nosiť rúško a udržovať odstup 2 metre. Vzhľadom na opätovný nárast prípadov infekcie nemožno vylúčiť sprísnenie opatrení v najbližších týždňoch.


 
Pracujúce osoby majú využiť možnosť práce z domu, pokiaľ je to možné. Zamestnávatelia i zamestnanci sú povinní dodržiavať špecifické nariadenia Ministerstva zdravotníctva Izraela týkajúce sa typu práce. Verejná doprava zatiaľ funguje v zníženej intenzite. Vlaky premávajú v obmedzenom režime s nevyhnutnosťou zakúpiť si lístok vopred online.


 
Ministerstvo zdravotníctva Izraelského štátu zriadilo verejnú informačnú telefonickú linku *5400. Linka, ktorá slúži verejnosti denne od 8:00 do 21:00 hod. a poskytuje odpovede na akékoľvek otázky týkajúce sa koronavírusu v krajine, ako aj zavedených opatrení.

 

Aktuálne informácie o opatreniach proti COVID-19 v Izraeli na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva


 
Pri cestovaní do Izraela odporúčame občanom registrovať sa v Registračnom formulári Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti SR alebo cez mobilnú aplikáciu Svetobežka. V prípade potreby ďalších informácií môžete kontaktovať Veľvyslanectvo Tel Aviv na telefónnom čísle +972544556639, alebo na emailovej adrese cons.telaviv@mzv.sk