Back

Holandsko - cestovanie a aktuálne opatrenia proti šíreniu COVID-19

Holandsko - cestovanie a aktuálne opatrenia proti šíreniu COVID-19

6.7.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV

Veľvyslanectvo SR v Haagu informuje o podmienkach cestovania a o aktuálnych opatreniach proti šíreniu COVID-19 v Holandsku.

 

Podmienky vstupu do krajiny

V Holandsku nie sú zavedené opatrenia týkajúce sa obmedzení vstupu/výstupu na hraniciach, ani karanténne opatrenia (nie je potreba preukázať sa negatívnym testom na COVID-19, ani sa zdržiavať v izolácii).

 

Holandsko od 1. júla 2020 zrušilo zákaz cestovania a umožnilo vstup občanom (rezidentom) tretích krajín: Alžírsko, Austrália, Kanada, Gruzínsko, Japonsko, Čierna Hora, Maroko, Nový Zéland, Rwanda, Srbsko, Južná Kórea, Thajsko, Tunisko a Uruguaj. Zákaz vstupu pre občanov (rezidentov) Číny sa zruší v rámci reciprocity. 

 

 

Cestovanie v rámci krajiny

 

 

Podmienky tranzitu a odchodu

Letisko Schiphol (Amsterdam) a letisko Eindhoven môžu využiť (aj na tranzit z tretích krajín) nielen občania krajín Európskej únie, Spojeného kráľovstva, Nórska, Islandu, Švajčiarska a Lichtenštajnska, ale aj občania a rezidenti tretích krajín (v zmysle podmienok vstupu do krajiny). 


Pri využití letiska Schiphol je povinnosťou všetkých cestujúcich disponovať čestným vyhlásením o zdravotnom stave.

 

 

Odporúča sa mať formulár vopred vyplnený a pripravený pred nástupom na palubu lietadla. Je ho možné predložiť aj v elektronickej podobe.

 

 

 

 

Letecká preprava


Občania Slovenskej republiky môžu využiť:
 

Letecké spojenia z Amsterdamu, Rotterdamu, alebo Eindhovenu do Viedne (aktuálne nie je dostupné spojenie Rotterdam-Viedeň), Innsbrucku, Budapešti (letisko Franza Liszta v Budapešti), Prahy, alebo Krakova.

 

 

 

 

 

 


Viaceré letecké spoločnosti zaviedli povinnosť nosenia rúšok v lietadlách. Činnosť obnovila letecká spoločnosť Transavia;

 

Letecké spojenia z Viedne, Budapešti, Prahy, alebo Krakova do Amsterdamu, Eindhovenu, alebo Rotterdamu (aktuálne nie je dostupné spojenie Viedeň-Rotterdam).

 
 
Železničná / autobusová preprava
 
Občania Slovenskej republiky môžu využiť:
 

  • medzinárodné vlakové alebo autobusové spojenia z Holandska cez Nemecko do Rakúska, Česka, Poľska alebo Maďarska. Naplánovať si cestu a zarezervovať miesto je možné aj prostredníctvom spoločnosti ÖBB, alebo NS International;

 

  • medzinárodné vlakové alebo dostupné medzinárodné autobusové spojenia zo Slovenska cez Rakúsko, Maďarsko, Česko alebo Poľsko.

 

Opatrenia v krajine


 V krajine je nariadené dodržiavať odstup 1,5 m medzi cudzími osobami, vo verejnej doprave bola zavedená povinnosť nosenia ochranných rúšok.
 

Podmienky návratu do SR

Pri návrate do SR z Holandska sa uplatňuje voľný prechod cez hranice bez povinnosti predloženia negatívneho COVID-19 testu, ako aj bez povinnosti absolvovať karanténu.​