Back

Bulharsko – sprísnené podmienky cestovania od 7. januára a opatrenia proti šíreniu COVID-19

Bulharsko – sprísnené podmienky cestovania od 7. januára a opatrenia proti šíreniu COVID-19

21.1.2022 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | COVID-19 | Bulharsko

Bulharsko

Aktualizované: 21/01/2022 (bez zmeny od 06/01/2022)

Najnovšie zmeny

  • Pri vstupe do Bulharska treba od 7. januára 2022 predložiť aj negatívny výsledok PCR testu na COVID-19, nie starší ako 72 hodín.
  • V Bulharsku je mimoriadna epidemiologická situácia vyhlásená do 31. marca 2022.
  • Antigénové testy nie sú akceptované.

 

Prehľad podmienok vstupu do Bulharska a informácie o aktuálnych opatreniach v krajine:

Podmienky vstupu do krajiny

Slovenská republika je od 30. októbra 2021 zaradená medzi COVID-19 rizikové krajiny do tzv. červenej zóny.

 

Upozorňujeme slovenských občanov, aby pri vstupe do Bulharska využívali hlavné hraničné priechody, na ktorých sa vykonávajú povinné zdravotné kontroly hygienikmi pred vstupom do krajiny: 

 

  • letisko Sofia (terminál 1 a terminál 2), Varna, Burgas a Plovdiv,
  • prístav Burgas a Varna,
  • cestné hraničné priechody: Vidin; Vrashka Chuka, Durankulak, Gueshevo, Zlatarevo, Ilinden, Kalotina, Kapitan Andreevo, Kapitan Petko Vojvoda, Kulata, Lesovo, Makaza, Malko Tarnovo, Oltomantsi, Oriachovo, Stanke Lisichkovo, Somovit-Nikopol a Strezimirovci.

 

Vyžaduje sa registrácia pred vstupom?

Registrácia pred vstupom sa nevyžaduje.

 

Aké doklady sa vyžadujú pre vstup ?

Slovenskí občania cestujúci do Bulharska (zo Slovenska) od 1. decembra 2021 do 31.marca 2022 musia pred nástupom do lietadla/vlaku/autobusu smerujúceho do Bulharska alebo pri vstupe na územie Bulharska predložiť jeden z uvedených dokladov: 

 

  • slovenský národný certifikát o plnom zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, v ktorom sa uvádza, že od úplného zaočkovania (teda od druhej dávky, ak ide o dvojdávkovú vakcináciu) uplynulo 14 dní; dokument je dvojjazyčný (slovensko-anglický) s QR kódom
  • pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19; platí pre osoby, ktoré prekonali COVID-19 za posledných viac ako 11 a menej ako 180 dní. Tieto osoby predložia výsledok PCR alebo rýchleho antigénového testu (RAT), ktorý potvrdzuje ochorenie COVID-19 (POSITIVE).
  • digitálny COVID preukaz EÚ pre všetky osoby vo veku 12 a viac rokov (doklad obsahuje potvrdenie o vakcinácii, vykonaní PCR testu alebo o prekonaní ochorenia COVID-19)
  • Zároveň od 7. januára 2022 všetci občania Slovenskej republiky vstupujúci do Bulharska sa musia taktiež preukázať okrem jedného z vyššie uvedených troch dokumentov aj max. 72 hodín starým negatívnym výsledkom PCR testu na ochorenie COVID-19.
 

Antigénové testy nie sú akceptované.

 

Uvedené doklady odporúčame mať vyhotovené v anglickom jazyku, uložené napr. v mobilnom telefóne, tablete a pre istotu aj vytlačené.

 

Čo musí obsahovať potvrdenie o teste?

Doklad vždy musí obsahovať meno a priezvisko osoby zhodné s dokladom totožnosti, s ktorým cestuje, názov laboratória, ktoré testovanie vykonalo (názov, adresu alebo iné kontaktné údaje), miesto a dátum vyhotovenia a výsledok napr. (NEGATIVE), ktorý umožňuje interpretáciu dokumentu.

 

Aké podmienky vstupu platia pre deti?

Deti mladšie ako 12 rokov (do 11,99 roka), ktoré cestujú spolu s rodičmi, majú výnimku z povinnosti predkladania negatívneho výsledku PCR testu, nezávisle od toho, z akej zóny prichádzajú.

 

Výnimky

Predloženie negatívneho výsledku PCR testu, dokladu o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo dokladov o zaočkovaní sa nevyžaduje od osôb ktoré tranzitne prechádzajú cez Bulharsko (aj slovenských občanov), deti do 12 rokov, diplomatov, humanitárnych pracovníkov, vodičov autobusov zapojených do medzinárodnej dopravy, vodičov nákladných vozidiel vykonávajúcich alebo ukončujúcich medzinárodnú dopravu, posádok plavidiel a lietadiel a cezhraničných pracovníkov (pendlerov).

 

Menej prísne nariadenie platí iba pre občanov Bulharskej republiky a osoby so štatútom trvalého, dlhodobého alebo prechodného pobytu v Bulharsku a členov ich rodín. Tu platí, že ak pri vstupe do Bulharska nepredložia testu jeden z uvedených dokumentov, musia absolvovať 10-dňovú karanténu.

 

Cestovné poistenie

Veľvyslanectvo SR v Sofii dôrazne odporúča každému turistovi uzavrieť komerčné zdravotné poistenie pred cestou do Bulharska, a to na celú dĺžku pobytu.

 

Meranie teploty pri vstupe

Pri vstupe do Bulharska môže byť cestujúcim meraná telesná teplota. Pre osoby, u ktorých bola testovaním potvrdená prítomnosť ochorenia COVID-19, ale boli vďaka miernemu priebehu prepustení do domácej karantény, je doba povinnej karantény stanovená na 10 dní. Pacienti, ktorí boli  po liečbe ochorenia COVID-19 prepustení z nemocnice, majú túto dĺžku karantény (14 dní) odo dňa prepustenia.

 

Podmienky tranzitu a odchodu z krajiny

Tranzit je povolený iba v prípade, ak je možné zaručiť čo najrýchlejší odchod z územia Bulharskej republiky.  Upozorňujeme občanov, aby si pred cestou do a z Bulharska preverili aktuálne podmienky vstupu do susedných štátov.

 

Taktiež upozorňujeme, že pred cestou treba preveriť podmienky vstupu do Bulharska, ktoré sa môžu meniť. V prípade nevyhnutnej potreby odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii, Blvd. Yanko Sakazov 9, 1504 Sofia, Bulharská republika, e-mail: emb.sofia@mzv.sk, tel: +359 888 510 455.

 

Letisko M. R. Štefánika
 
Spoločnosť Wizz-air plánuje od 27. marca 2022 zabezpečiť letecké spojenie Bratislava-Sofia-Bratislava.

 

Letisko Schwechat

Pravidelné letecké spojenie zabezpečuje spoločnosť Austrian Airlines a spoločnosť Ryanair.

 

Z Viedne je možné letieť z/do Sofie spoločnosťou Bulgaria Air.

 

Vzhľadom na stále existujúce viaceré obmedzenia v spojení s rôznymi krajinami a odlišný prístup leteckých spoločností občanom dôrazne odporúčame sledovať informácie a komunikovať vždy so svojou leteckou spoločnosťou alebo cestovnou kanceláriou (poznámka: napr. či pred vstupom na palubu lietadla treba predložiť negatívny výsledok PCR/RAT testu; pri väčšine letov sa predpokladá povinnosť mať nasadený nový respirátor FFP2/N95/KN95 alebo respirátor vyššej kvality napr. FFP3 avšak bez výdychového ventilu na palube počas celého letu) a pred odletom sa riadiť aktuálnymi informáciami letiska.

 

V prístavoch platia obdobné opatrenia ako na letiskách.
 

Cestovanie v rámci krajiny

Bez obmedzení.


Železničná / autobusová preprava


Štátna železničná spoločnosť BDZ - medzinárodná doprava je obnovená.

Autobusová doprava so SR na linke Sofia - Bratislava-Sofia je v prevádzke.

Autobusovú dopravu Bulharsko - Slovensko (Bratislava, Banská Bystrica) zabezpečuje aj bulharská prepravná spoločnosť Racic. Cestovné lístky sa dajú kúpiť online na webovej stránke spoločnosti Racic.

 

Opatrenia v krajine

V Bulharsku je mimoriadna epidemiologická situácia vyhlásená do 31. marca 2022.

 

Od 21. októbra 2021 je vstup do reštaurácií, kín, múzeí, telocviční, na športové podujatia a podobne podmienený preukázaním sa digitálny COVID preukaz EÚ (uloženým v mobilnom zariadení alebo v tlačenej forme).

 

Digitálny COVID preukaz EÚ sa nevyžaduje pri návšteve potravinárskych obchodov, vrátane potravinárskych reťazcov, lekární, drogérií, optík, bánk, dodávateľov poštových a kuriérnych služieb, poisťovní, dodávateľov platobných služieb, telekomunikačných operátorov a mestskej hromadnej dopravy.

 

Výnimky

Osoby do 18 rokov sú oslobodené preukazovať sa digitálny COVID preukaz EÚ.

 

V rámci vonkajších verejných priestorov platí povinnosť nosiť rúško iba vtedy, ak nie je možné medzi osobami zabezpečiť 1,5 m fyzický odstup. Športovci a deti do 6 rokov sú v exteriéri oslobodení od povinnosti nosiť tvárové rúško.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR