Back

Bulharsko – zrušenie obmedzení od 1. mája

Bulharsko – zrušenie obmedzení od 1. mája

16.6.2022 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | COVID-19 | Bulharsko

Aktualizované: 16/06/2022 

Podmienky vstupu do krajiny

Od 1. mája 2022 sa rušia všetky cestovné obmedzenia súvisiace s COVID-19 a osoby prichádzajúce do Bulharska nie sú povinné pri vstupe do krajiny predkladať digitálny COVID certifikát EÚ o očkovaní alebo digitálny COVID certifikát EÚ o prekonaní COVID-19 alebo negatívny výsledok testu, resp. podobné dokumenty obsahujúce tieto údaje.

 

Cestovné poistenie

Veľvyslanectvo SR v Sofii dôrazne odporúča každému turistovi uzavrieť komerčné zdravotné poistenie pred cestou do Bulharska, a to na celú dĺžku pobytu.

 

Podmienky tranzitu a odchodu z krajiny

Tranzit je povolený iba v prípade, ak je možné zaručiť čo najrýchlejší odchod z územia Bulharskej republiky.  Upozorňujeme občanov, aby si pred cestou do a z Bulharska preverili aktuálne podmienky vstupu do susedných štátov.

 

Taktiež upozorňujemeže pred cestou treba preveriť podmienky vstupu do Bulharska, ktoré sa môžu meniť. V prípade nevyhnutnej potreby odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii, Blvd. Yanko Sakazov 9, 1504 Sofia, Bulharská republika, e-mail: emb.sofia@mzv.sk, tel: +359 888 510 455.

 

Letisko M. R. Štefánika

Letecké spojenie Bratislava-Sofia-Bratislava zabezpečuje spoločnosť Wizz-air spoločnosť Ryanair.

 

Letisko Schwechat

Pravidelné letecké spojenie zabezpečuje spoločnosť Austrian Airlines a spoločnosť Ryanair.

 

Z Viedne je možné letieť z/do Sofie spoločnosťou Bulgaria Air.

 

Vzhľadom na stále existujúce viaceré obmedzenia v spojení s rôznymi krajinami a odlišný prístup leteckých spoločností občanom dôrazne odporúčame sledovať informácie a komunikovať vždy so svojou leteckou spoločnosťou alebo cestovnou kanceláriou (poznámka: napr. či pred vstupom na palubu lietadla treba predložiť negatívny výsledok PCR alebo antigénového testu; pri väčšine letov sa predpokladá povinnosť mať nasadený nový respirátor FFP2/N95/KN95 alebo respirátor vyššej kvality napr. FFP3 avšak bez výdychového ventilu na palube počas celého letu) a pred odletom sa riadiť aktuálnymi informáciami letiska.

 

V prístavoch platia obdobné opatrenia ako na letiskách.
 

Cestovanie v rámci krajiny

Bez obmedzení.


Železničná / autobusová preprava


Štátna železničná spoločnosť BDZ - medzinárodná doprava je v prevádzke.

Autobusová doprava so SR na linke Sofia - Bratislava-Sofia je v prevádzke.

Autobusovú dopravu Bulharsko - Slovensko (Bratislava, Banská Bystrica) zabezpečuje aj bulharská prepravná spoločnosť Racic. Cestovné lístky sa dajú kúpiť online na webovej stránke spoločnosti Racic.

 

Opatrenia v krajine

Od 10. marca 2022 je vstup do prevádzky verejného zariadenia povolený bez preukázania sa tzv. zeleným certifikátom (o očkovaní alebo prekonaní COVID-19 alebo prítomnosti protilátok alebo negatívnom výsledku testu). 

 

Od 1. apríla 2022 sa ruší povinnosť nosiť rúško vo vnútorných priestoroch, vrátane mestskej hromadnej dopravy, ako aj povinnosť dodržiavať 1,5 m odstup od cudzích ľudí. Dodržiavanie uvedených opatrení je však dôrazne odporúčané.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR