Back

Španielsko - podmienky vstupu a opatrenia proti šíreniu COVID-19

Španielsko - podmienky vstupu a opatrenia proti šíreniu COVID-19

5.8.2022 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | COVID-19 | Španielsko

Aktualizované: 05/08/2022 (bez zmeny od 17/06/2022)

Podmienky vstupu do krajiny

Aké dokumenty sa vyžadujú pri vstupe do Španielska

(vrátane Kanárskych a Baleárskych ostrovov)

 

Španielsko zrušilo väčšinu obmedzení týkajúcich sa COVID-19.

 

Podľa informácií na stránke Ministerstva zdravotníctva Španielska a vo Vestníku vlády, od cestujúcich, ktorí prilietajú do Španielska z krajín EÚ, sa už nevyžaduje formulár zdravotnej kontroly SpTH ani certifikát COVID-19.

 

V platnosti naďalej zostáva povinná maska na tvár vo verejnej doprave, v lekárňach, v nemocniciach, domovoch dôchodcov a pod.

 

Zároveň pred realizáciou cesty berte do úvahy aj plánované štrajky niektorých leteckých spoločností v Španielsku a prispôsobte tomuto faktu aj svoj odchod na letisko. Otázky ohľadom výmeny/spresnení podrobností letu adresujte priamo leteckej spoločnosti (informácie o plánovaných štrajkoch a postupoch sú dostupné na internete).

 

Dávajte si pozor na svoje doklady

Zároveň dôrazne upozorňujeme cestujúcich, že komplikáciou v prípade pobytu môžu byť rozšírené krádeže, predovšetkým vreckové krádeže peňaženiek – a tým aj dokladov potrebných na návrat domov. Preto je nevyhnutné dávať si obzvlášť pozor na svoje doklady. 

 

Cestujúcim odporúčame, aby si pred cestou do Španielska overili/dobre prečítali podmienky cestovania s prepravnou spoločnosťou (letecký, železničný, cestný prepravca), ktorý od vás napriek zmierneným podmienkam vstupu do krajiny môže vyžadovať napr. očkovací preukaz.

 

Tranzitujúcim cestujúcim odporúčame, aby si pri ceste do Španielska vopred zistili aj podmienky vstupu z krajiny, z ktorej prichádzajú - predovšetkým pri cestách z krajín mimo EÚ a schengenského priestoru, a tiež pozor v prípade tranzitu cez Spojené kráľovstvo – vyžaduje sa pas.

 

Je po príchode povinné rúško?

Použitie rúška je od 20. apríla 2022 povinné už iba:
 

  • vo všetkých typoch verejnej dopravy (autobusy, vlaky, lietadlá, metro, lode...),
  • v  zdravotných strediskách vrátane nemocníc,
  • v lekárňach,
  • v sociálnych zariadeniach.

 

Ako postupovať v prípade podozrenia alebo potvrdenia COVID-19

Riadiť sa pokynmi zdravotníkov.
Mierne a asymptomatické prípady a blízke kontakty nemusia ísť do karantény. Odporúča sa nosenie respirátora, udržiavanie odstupu a vyhýbať sa zraniteľným skupinám.

 

Viac informácií
 

Oficiálne (národné) webové stránky o COVID-19 v krajine

Podmienky vstupu a prijaté opatrenia na webovej stránke španielskeho ministerstva zdravotníctva

 

Podmienky tranzitu a cestovanie v rámci krajiny

V Španielsku sa pravidelne vyskytujú rozsiahle lesné požiare na viacerých miestach naraz. V lete často horí na Kanárskych ostrovoch a v Andalúzii, v oblastiach na severe krajiny, v Katalánsku a pod. Pred cestou si zistite stav vo vašej cieľovej stanici buď prostredníctvom touroperátora, hotela alebo jednoducho v správach na internete.

 

Pri pobyte môže prekvapiť počasie – extrémne lejaky, búrky a silný vietor môžu spôsobiť lokálne záplavy a ďalšie problémy. Pozor aj na tzv. piesočné búrky, ktoré môžu tiež ovplyvniť kvalitu cestovania.

 

Vývoj počasia a výstrahy pred cestou do Španielska.

 

Na cestujúcich apelujeme, zaujímať sa o svoje poistenie do zahraničia, ak by bolo potrebné zotrvať v krajine v prípade náhlych zmien v karanténnych opatreniach dlhšie, ako bol predpoklad, a tiež v prípade náhlej hospitalizácie.

 

Zároveň na cestujúcich apelujeme venovať zvýšenú pozornosť svojim osobným veciam a vyhnúť sa tak napr. krádeži cestovných dokladov.

 

Pozrite si video španielskej polície o tom, ako vás môžu okradnúť.

 

V prípade, že ste už boli okradnutý alebo ste doklady stratili, je potrebné - ako prvý krok nahlásiť to na miestnej polícii a následne počas dňa telefonicky alebo písomne kontaktovať slovenské veľvyslanectvo v Madride (nie honorárny konzulát) so žiadosťou o vydanie náhradného dokladu na návrat. Volať môžete na číslo +34 915 903 861 alebo píšte: emb.madrid@mzv.sk.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR