Back

Bulharsko – podmienky vstupu a opatrenia proti šíreniu COVID-19

Bulharsko – podmienky vstupu a opatrenia proti šíreniu COVID-19

4.8.2022 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | COVID-19 | Bulharsko

Aktualizované: 04/08/2022

Podmienky vstupu do krajiny

Od 1. mája 2022 sa rušia všetky cestovné obmedzenia súvisiace s COVID-19 a osoby prichádzajúce do Bulharska nie sú  povinné pri vstupe do krajiny predkladať digitálny COVID certifikát EÚ o očkovaní alebo digitálny COVID certifikát EÚ o prekonaní COVID-19 alebo negatívny výsledok testu, resp. podobné dokumenty obsahujúce tieto údaje.

 

Cestovné poistenie

Veľvyslanectvo SR v Sofii dôrazne odporúča každému turistovi uzavrieť komerčné zdravotné poistenie pred cestou do Bulharska, a to na celú dĺžku pobytu.

 

Podmienky tranzitu a odchodu z krajiny

Tranzit je povolený iba v prípade, ak je možné zaručiť čo najrýchlejší odchod z územia Bulharskej republiky.  Upozorňujeme občanov, aby si pred cestou do a z Bulharska preverili aktuálne podmienky vstupu do susedných štátov.

 

Taktiež upozorňujeme, že pred cestou treba preveriť podmienky vstupu do Bulharska, ktoré sa môžu meniť. V prípade nevyhnutnej potreby odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii, Blvd. Yanko Sakazov 9, 1504 Sofia, Bulharská republika, e-mail: emb.sofia@mzv.sk, tel: +359 888 510 455.

 

Letisko M. R. Štefánika

Letecké spojenie Bratislava-Sofia-Bratislava zabezpečuje spoločnosť Wizz-air a spoločnosť Ryanair.

 

Letisko Schwechat

Pravidelné letecké spojenie zabezpečuje spoločnosť Austrian Airlines a spoločnosť Ryanair.

 

Z Viedne je možné letieť z/do Sofie spoločnosťou Bulgaria Air.

 

Vzhľadom na stále existujúce viaceré obmedzenia v spojení s rôznymi krajinami a odlišný prístup leteckých spoločností občanom dôrazne odporúčame sledovať informácie a komunikovať vždy so svojou leteckou spoločnosťou alebo cestovnou kanceláriou (poznámka: napr. či pred vstupom na palubu lietadla treba predložiť negatívny výsledok PCR alebo antigénového testu; pri väčšine letov sa predpokladá povinnosť mať nasadený nový respirátor FFP2/N95/KN95 alebo respirátor vyššej kvality napr. FFP3 avšak bez výdychového ventilu na palube počas celého letu) a pred odletom sa riadiť aktuálnymi informáciami letiska.

 

V prístavoch platia obdobné opatrenia ako na letiskách.
 

Cestovanie v rámci krajiny

Bez obmedzení.


Železničná / autobusová preprava


Štátna železničná spoločnosť BDZ - medzinárodná doprava je v prevádzke.

Autobusová doprava so SR na linke Sofia - Bratislava-Sofia je v prevádzke.

Autobusovú dopravu Bulharsko - Slovensko (Bratislava, Banská Bystrica) zabezpečuje aj bulharská prepravná spoločnosť Racic. Cestovné lístky sa dajú kúpiť online na webovej stránke spoločnosti Racic.

 

Opatrenia v krajine

V okresoch Sofia, Burgas, Varna, Dobrič, Jambol, Gabrovo, Vraca, Sliven, Silistra, Plovdiv, Blagoevrgrad, Kjustendil, Montana, Pernik, Razgrad, Stara Zagora, Chaskovo a Loveč sú zavedené dočasné protiepidemiologické opatrenia platné na dobu 30 dní:

 

  • povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest v zdravotníckych zariadeniach, nemocniciach a zariadeniach ambulantnej starostlivosti, v centrách pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť, v špecializovaných ústavoch poskytujúcich sociálne služby, v lekárňach, optikách a drogériách,
  • povinnosť dodržiavať odstup od cudzích ľudí najmenej 1,5 m,
  • dôkladná hygiena rúk a dezinfekcie povrchov, pravidelné vetranie,
  • práca na diaľku, ak je to možné.

 

Okrem uvedeného platí v okrese Sofia a Varna povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest v interiéroch, ktoré sú dostupné pre verejnosť, vrátane obchodných objektov (s výnimkou zariadení verejného stravovania), v mestskej hromadnej doprave (s výnimkou detí do 6 rokov), na autobusových a železničných staniciach, na letisku a v metre.
 
Prekrytie horných dýchacích ciest vo vnútorných priestoroch, vrátane mestskej hromadnej dopravy, ako aj dodržiavanie 1,5 m odstupu od cudzích ľudí, je naďalej dôrazne odporúčané na celom území Bulharska.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR